RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Mikrorachunek podatkowy – rewolucja w rozliczeniach z fiskusem

Do wygenerowania 26-cyfrowego numer mikrorachunku podatkowego wystarczy podać NIP lub PESEL (fot. Ministerstwo Finansów)

Koniec z szukaniem danych odpowiedniego numeru konta we właściwym urzędzie skarbowym. Teraz wystarczy jeden, stały i indywidualny numer rachunku – czyli tzw. mikrorachunek podatkowy, który od 1 stycznia 2020 roku pozwala na wpłatę podatków PIT, CIT i VAT. Co więcej, każdy może znaleźć swój własny mikrorachunek bez wychodzenia z domu. Nie trzeba go zapisywać – można wygenerować go wielokrotnie, również na telefonie czy tablecie.

Koronawirus. MF planuje ułatwienia dla podatników posługujących się kasami fiskalnymi

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie ułatwień dla podatników posługujących się kasami fiskalnymi. Nie będą musieli wykazywać w ewidencji...

zobacz więcej

Jeszcze niedawno, aby rozliczyć się z urzędem skarbowym i zapłacić należne podatki, wpłat dokonywało się na rachunek bankowy właściwego urzędu skarbowego. Co więcej, każda jednostka miała różne numery kont przypisane dla poszczególnych rodzajów podatków, przez co np. przedsiębiorcy korzystali nawet z kilku rachunków – osobno dla podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), osób prawnych (CIT) czy VAT.

O pomyłkę nie było więc trudno, a przeksięgowanie kwoty i wyjaśnienie sytuacji wymagało zazwyczaj wizyty w urzędzie. Bywało i tak, że nieświadomi błędu przy wpłacie podatku dowiadywaliśmy się o nim dopiero, gdy o powstałej w ten sposób zaległości poinformował fiskus.

Teraz jednak się to zmieniło. By ułatwić rozliczenie i zminimalizować ryzyko błędu, Ministerstwo Finansów wprowadziło indywidualny rachunek podatkowy, czyli tzw. mikrorachunek podatkowy. Dzięki temu rozwiązaniu podatnicy i pracodawcy-płatnicy od początku stycznia tego roku mogą w prosty sposób zapłacić PIT, CIT i VAT, kierując przelew na swój numer mikrorachunku podatkowego.

Skarbówka apeluje, aby w związku z koronawirusem załatwiać sprawy przez telefon i internet

W związku z epidemią koronawirusa dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Robert Antoszkiewicz zaapelował do podatników, aby korzystali z...

zobacz więcej

Gdzie znaleźć swój mikrorachunek

Są dwie możliwości: tradycyjna i przy wykorzystaniu internetu. Pierwsza zakłada standardową wizytę w urzędzie skarbowym (z uwagi na zagrożenia związane z koronawirusem czasowo podjęto decyzję o ograniczeniu dostępu do urzędów). Druga – rekomendowana – to skorzystanie z generatora mikrorachunku na stronie Ministerstwa Finansów podatki.gov.pl.

Pamiętaj!

Nie korzystaj z innych stron internetowych lub numerów rachunków wysyłanych e-mailem lub SMS-em, które mogą być próbą wyłudzenia.

Do wygenerowania numeru mikrorachunku potrzebne będzie tylko podanie właściwego identyfikatora podatkowego: numeru PESEL bądź NIP. Skorzystaj z PESEL-u, jeśli jesteś osobą fizyczną, nie prowadzisz działalności gospodarczej i nie jesteś zarejestrowanym podatnikiem VAT.

Uwaga na fałszywe SMS-y dotyczące mikrorachunków podatkowych

Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi SMS-ami, które dotyczą rzekomego zadłużenia mikrorachunków podatkowych; apeluje, by nie klikać na...

zobacz więcej

W przypadku, gdy prowadzisz działalność gospodarczą, jesteś podatnikiem VAT, bądź np. opłacasz podatki i składki ZUS za zatrudnianie ogrodnika czy niani – wówczas właściwym dla ciebie identyfikatorem podatkowym będzie numer NIP. Te zasady nie zmieniły się zresztą i są takie same, jak przed wprowadzeniem mikrorachunku.

Po podaniu numeru NIP lub PESEL zostanie wygenerowany 26-cyfrowy numer mikrorachunku podatkowego. Rachunek prowadzony jest przez NBP. Warto podkreślić, że jest to prosta czynność: efekt jest natychmiastowy, a otrzymanie mikrorachunku i jego prowadzenie jest bezpłatne. Można go generować wielokrotnie, w zależności od potrzeby. Nie ma więc konieczności jego zapisywania czy drukowania – choć i taką możliwość zapewnia strona podatki.gov.pl. Z generatora można korzystać 24 godziny na dobę, także przez telefon i tablet.

Z czego składa się mikrorachunek podatkowy


Co prawda generator sprawdza poprawność wpisanego przez podatnika identyfikatora (NIP lub PESEL), może się jednak zdarzyć, że w wyniku pomyłki podane zostaną dane innej osoby. Jeśli na etapie ich wpisywania nie zauważymy błędu, warto sprawdzić wygenerowany numer mikrorachunku. Zawsze powinien on zawierać cyfry 1010 0071 222 (począwszy od pozycji trzeciej) oraz prawidłowy numer PESEL lub NIP w dalszej części numeru.

MF ws. koronawirusa: Zwolnimy z podatku darowizny dla Ministerstwa Zdrowia

Ministerstwo Finansów monitoruje sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, w krótkim terminie resort skupia się głównie na...

zobacz więcej

Co ważne – numer mikrorachunku zawsze pozostanie taki sam, nawet w razie zmiany adresu zamieszkania podatnika, jego nazwiska czy właściwości urzędu skarbowego.

Co, jeśli nie mam numeru PESEL

Choć każdy podatnik w Polsce powinien mieć swój identyfikator podatkowy PESEL lub NIP, może zdarzyć się tak, że akurat czeka na decyzję o jego przyznaniu. Wówczas do zapłaty należnego podatku należy skorzystać z mikrorachunku podatkowego właściwego – czyli swojego – urzędu skarbowego. Aby urząd mógł zidentyfikować podatnika i prawidłowo rozliczyć wpłatę, w przelewie trzeba podać numer dokumentu, np. paszportu czy dowodu osobistego.

Wykaz aktualnych numerów rachunków bankowych urzędów skarbowych (obowiązujących od 1 stycznia 2020 roku) .

Ten sam spis mikrorachunków przyda się również wówczas, gdy do uregulowania mamy podatki inne niż PIT, CIT i VAT. Wykaz zawiera szczegółowe objaśnienia, na który numer rachunku wpłacać na przykład akcyzę czy podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Wyjątki

Urzędnicy i tłumacze pomogą rozliczyć PIT. Akcja dla osób głuchych i niedosłyszących

Pomoc w wypełnieniu PIT-u otrzymają osoby głuche i niedosłyszące. Specjaliści oraz tłumacze języka migowego będą na nich czekać 9 marca i 2...

zobacz więcej

Wprowadzone z początkiem 2020 roku zmiany nie obejmują podatków VAT-14 i VAT w imporcie. Mikrorachunek nie ma zastosowania także, jeśli płatnik rozlicza się na karcie podatkowej. Podobnie z mandatami, które reguluje się tak jak dotychczas – a więc na rachunek wskazany na bloczku mandatowym.

Więcej informacji na temat mikrorachunku podatkowego znajdziesz na podatki.gov.pl.

Szukaj tam też informacji na temat innych korzystnych zmian w prawie podatkowym. Jeśli rozliczasz się według skali podatkowej – sprawdź, o ile mniej zapłacisz dzięki niższej, 17-proc. stawce PIT czy podwyższonym kosztom uzyskania przychodów. A jeśli nie ukończyłeś 26 lat – czy i jakie masz korzyści dzięki uldze Bez PIT dla młodych.

Artykuł powstał we współpracy z Ministerstwem Finansów

źródło:
Zobacz więcej