RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

PKN Orlen nie rezygnuje z fuzji z Lotosem. „Będziemy bardziej odporni na kryzys”

W obecnym czasie Europa powinna zmienić swoje podejście do fuzji – ocenił Daniel Obajtek (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
W obecnym czasie Europa powinna zmienić swoje podejście do fuzji – ocenił Daniel Obajtek (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos to proces konieczny dla wzmocnienia zarówno obu spółek, jak i polskiej gospodarki, w tym ich konkurencyjnej pozycji. PKN Orlen nie odstępuje od tego procesu – zapewnił prezes płockiego koncernu Daniel Obajtek. Wyjaśnił, że „poprzez takie fuzje możemy wzmacniać gospodarkę, dzięki czemu będziemy bardziej odporni na czynniki makroekonomiczne, choćby nawet na ten kryzys”.

Orlen: 6 mln zł dla 11 szpitali na walkę z epidemią

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiedział, że w ramach walki z koronawirusem 6 mln zł z korporacyjnej Fundacji Orlen trafi w najbliższych dniach...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Ten proces idzie zgodnie z terminem. Jesteśmy w drugiej fazie. Generalnie czekamy na dalsze decyzje Komisji Europejskiej w tym zakresie – oświadczył prezes PKN Orlen, pytany o procedurę związaną z planem przejęcia kapitałowego gdańskiej Grupy Lotos. Dodał, że po oficjalnej odpowiedzi Komisji Europejskiej w tej sprawie płocki koncern ustosunkuje się do tego stanowiska, zgodnie z warunkami w drugiej fazie.

– Wtedy będą również i warunki zaradcze w tym zakresie. Po warunkach zaradczych Komisja przeprowadza market test. W żadnym wypadku Orlen nie odstępuje od tego procesu. Ten proces jest konieczny, potrzebny – podkreślił Obajtek, ustosunkowując się do projektu fuzji płockiego koncernu i gdańskiej Grupy Lotos. Ocenił, że w przypadku takich przedsięwzięć konsolidacyjnych „w tym ciężkim czasie dla gospodarki polskiej, ale i dla gospodarki światowej, widać, że jest to jedyny kierunek”.

– Niejednokrotnie powtarzaliśmy Komisji, że takie fuzje nie robi się na czas wzrostów gospodarczych. Takie fuzje robi się na wypadek również i kryzysu – zaznaczył prezes PKN Orlen. Dodał, iż „dzisiaj cała Europa, Komisja Europejska powinna całkowicie zmienić, zliberalizować swoje podejście właśnie do fuzji”.

– Poprzez takie fuzje możemy wzmacniać zdecydowanie gospodarkę. A przecież wzmocnienie gospodarki, wzmocnienie takiej firmy jak Orlen, Lotos powoduje to, że będziemy bardziej odporni na czynniki makroekonomiczne, będziemy bardziej odporni choćby nawet na ten kryzys – zauważył.

– Dziś trzeba się łączyć, dziś trzeba generalnie optymalizować koszty w trakcie łączenia, dziś trzeba zdecydowanie łączyć procesy logistyczne, by były dodatkowe oszczędności. Dziś trzeba zdecydowanie większą ilość kupować, choćby nawet ropy, by być odpowiednim graczem na rynku – wyjaśniał prezes PKN Orlen dodając, że fuzja jest konieczna „w szczególności w tej sytuacji, w jakiej będzie, jest gospodarka polska i gospodarka europejska”.

Koronawirus. PKN Orlen deklaruje większą produkcję płynu do dezynfekcji rąk

Spółka Orlen Oil wyprodukuje dwa razy więcej płynu do dezynfekcji rąk. W marcu będzie to 2,5 mln litrów, natomiast w kwietniu do Agencji Rezerw...

zobacz więcej

Prezes PKN Orlen wyraził pogląd, iż Komisja Europejska podejmując swe decyzje w sprawie przejęcia kapitałowego przez płocki koncern gdańskiej Grupy Orlen uwzględni aktualną sytuację gospodarczą, zarówno w Polsce, jak i na świecie.

– Komisja, sądzę, że będzie wzmacniała raczej spółki ze względu na to, że te spółki muszą przetrwać w tych trudnych warunkach, ale również - przetrwając, muszą konkurować, czy to z gospodarką chińską, czy z gospodarką rosyjską, czy też z innymi gospodarkami – ocenił.

PKN Orlen wskazuje, że efekty synergii uzyskane w wyniku konsolidacji zwiększą potencjał połączonego koncernu w wielu obszarach działalności, co umożliwi dalszą, znaczącą ekspansję zarówno w kraju, regionie, jak i w perspektywie globalnej.

źródło:

Zobacz więcej