RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Już ponad 1 tys. ofiar koronawirusa w stanie Nowy Jork

Niektóre ulice Nowego Jorku zostały zamknięte dla ruchu samochodowego by umożliwić przemieszczanie się pieszych z zachowaniem odpowiedniego dystansu (fot. Noam Galai/Getty Images)

Liczba zgonów w stanie Nowy Jork przekroczyła w niedzielę 1 tys., w zaledwie miesiąc po tym, jak wykryto w tym stanie pierwszy przypadek koronawirusa – poinformowały władze stanowe. W mieście Nowy Jork liczba zgonów wzrosła do 776.

Nowy Jork największym ogniskiem epidemii w USA. Konsul wyjaśnia, jak wrócić do Polski

Rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem w Nowym Jorku. Miasto jest obecnie największym ogniskiem epidemii w USA. Testy dały tam wynik pozytywny...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Dokładna liczba zgonów w całym stanie ma być podana w poniedziałek, ale wobec wykrycia do niedzieli rano co najmniej 250 kolejnych ofiar śmiertelnych poza miastem Nowy Jork, łączna liczba zgonów wynosi co najmniej 1026.

Wirus rozprzestrzenia się w tym stanie wyjątkowo szybko. Pierwszy przypadek zakażenia zarejestrowano 1 marca u pracownika służby zdrowia, który wrócił z Iranu. Dwa dni później wykryto drugi przypadek u prawnika zamieszkałego na przedmieściu miasta Nowy Jork – New Rochelle.

10 marca gubernator stanu Andrew Cuomo zarządził w New Rochelle „strefę zamkniętą”. Zamknięto tam m. in. szkoły i budynki sakralne. Jednak tego samego dnia zarejestrowano pierwszy zgon na terenie metropolii – mężczyzny, który pracował w dzielnicy Yonkers, a mieszkał w sąsiednim stanie New Jersey.

12 marca władze stanowe zabroniły wszelkich zgromadzeń powyżej 500 osób i zamknęły wszystkie teatry i kina na Broadwayu oraz areny sportowe. Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio zarządził 15 marca zamknięcie szkół w mieście.

W Illinois zmarło niemowlę zakażone koronawirusem

Gubernator stanu Illinois w USA J.B. Pritzker poinformował, że z powodu zakażenia koronawirusem zmarło w tym stanie niemowlę - podał w sobotę „The...

zobacz więcej

Dalsze restrykcje zarządzono 20 marca, kiedy Cuomo polecił wszystkim pracownikom, których obecność nie jest niezbędnaw biurach i innych placówkach, aby zostali w domach. Zabronił wszelkich zgromadzeń i zarządził, aby osoby przebywające w miejscach publicznych zachowywały odległość co najmniej dwóch metrów od siebie. Liczba ofiar śmiertelnych w mieście wynosiła wtedy 35.

De Blasio zwrócił się w niedzielę do rządu federalnego o dostarczenie najpóźniej do środy dodatkowych 400 respiratorów dla nowojorskich szpitali. Ostrzegł, że bez wsparcia w ciągu tygodnia zabraknie masek, kombinezonów ochronnych oraz innych materiałów medycznych.

Przeciążony jest nowojorski transport sanitarny bo nowojorczycy bez przerwy dzwonią na ratunkowy numer 911. Ambulanse wyjeżdżają do ponad 6 tys. wezwań dziennie, o ponad 50 proc. więcej niż normalnie. – To jest bez precedensu, nigdy nie widzieliśmy czegoś podobnego – powiedział burmistrz.

W poniedziałek do nowojorskiego portu ma zawinąć statek szpitalny marynarki wojennej USNS Comfort, dysponujący 1 tys. łóżek, 12 salami operacyjnymi i personelem medycznym. Ma posłużyć do leczenia pacjentów cierpiących na inne, niezwiązane z koronawirusem choroby, aby odciążyć szpitale miejskie.

źródło:

Zobacz więcej