RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Amica zawiesiła produkcję w zakładach we Wronkach. Z powodu koronawirusa

Firma zapewniła, że priorytetem jest bezpieczeństwo pracowników (fot. PAP/Lech Muszyński)

Grupa Amica od 1 kwietnia wstrzyma na okres dwóch tygodni produkcję w fabryce we Wronkach (Wielkopolskie). Spółka wyjaśniła, że zawieszenie produkcji wynika z epidemii koronawirusa oraz troski o bezpieczeństwo pracowników.

Tarcza antykryzysowa: Rząd przyjmie projekt w specjalnym trybie

– Projekt dotyczący tzw. tarczy antykryzysowej zostanie przyjęty przez Radę Ministrów w trybie obiegowym – zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

„W obliczu przybrania na sile pandemii koronawirusa stosujemy podejście ostrożnościowe. W ostatnich tygodniach wprowadziliśmy w naszym zakładzie daleko posunięte procedury ochronne, jednak fabryka jest dużym skupiskiem ludzkim i chcemy maksymalnie obniżyć ryzyko zachorowań wśród społeczności lokalnej” – napisał w wydanym w tej sprawie komunikacie wiceprezes zarządu Grupy Amica ds. operacyjnych Marcin Bilik.

„Liczymy, że uda nam się powrócić do pracy tak szybko, jak to tylko będzie możliwe, niemniej podjęliśmy decyzję o zatrzymaniu produkcji na dwa tygodnie. Zgodnie z ustaleniami ze Związkiem Zawodowym, kwietniowa przerwa w produkcji będzie się wiązała z wykorzystaniem zaległych i bieżących urlopów wypoczynkowych” – Bilik.

Spółka wskazała w komunikacie, że globalna pandemia zakłóciła funkcjonowanie łańcuchów dostaw komponentów, co ma znaczący wpływ na funkcjonowanie przemysłu.

„Odczuwają to także firmy z sektora produkcyjnego, które często są zmuszone szukać nowych partnerów i dostawców. Aktualna sytuacja wymusza też zweryfikowanie planów sprzedażowych, które ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację są bardzo trudne do oszacowania. Należy jednak przyjąć, że ze względu na zamknięcie granic w części państw oraz wprowadzenie znaczących ograniczeń w poruszaniu się ludzi i funkcjonowaniu gospodarki, najbliższe miesiące będą bardzo trudne dla wielu sektorów” – podkreślono.

Członek zarządu Grupy Amica ds. finansowych i personalnych Michał Rakowski zaznaczył jednak, że Amica ma „bezpieczne wskaźniki i zdrowy bilans”, a pierwsze dwa miesiące tego roku oceniane są pozytywnie.

Prezydent: W tarczy antykryzysowej ułatwienia dla rolników i strażaków ochotników

W projekcie ustawy o tzw. tarczy antykryzysowej znajdą się nowe zapisy dotyczące m.in. rolników i strażaków ochotników – poinformował na briefingu...

zobacz więcej

„Niestety aktualnie musimy dostosować się do jednego z największych kryzysów zdrowotnych ostatnich dekad, co znacząco przełoży się na produkcję i wyniki sprzedaży” - podkreślił.

„Zakładamy, że drugi kwartał tego roku będzie sprzedażowo jednym z najgorszych kwartałów w historii. Szczególnie trudna jest dla nas sytuacja związana z zakłóceniem dostaw zarówno na poziomie globalnym, jak i w skali Europy, gdzie koncentrujemy naszą sprzedaż. – dodał.

Spółka wskazała w komunikacie, że niezależnie od sytuacji jest w pełni przygotowana na obsługę klientów w trakcie przerwy produkcyjnej oraz zachowanie ciągłości sprzedaży w takiej skali, w jakiej będzie to możliwe biorąc pod uwagę podejmowane decyzje administracyjne.

źródło:

Zobacz więcej