Raport

#FabrykahejtuPO

TVP Kultura i TVP Historia zapraszają na rozważania na czas Wielkiego Postu

Wielkopostne rozważania o wierze, kulturze i sztuce. Spojrzenia z różnych perspektyw – TVP Kultura i TVP Historia zapraszają na premierowe odcinki nowego cyklu rozważań przygotowanych specjalnie na czas Wielkiego Postu. „Myśli na ten czas” prezentować będą zarówno duchowni – katoliccy, prawosławni i protestanccy – jak i osoby świeckie.

Koronawirus. Co z obrzędami Wielkiego Tygodnia? Watykan wydał dekret

W krajach dotkniętych pandemią, gdzie ludzie nie mogą się gromadzić, biskupi i kapłani powinni celebrować obrzędy Wielkiego Tygodnia bez udziału...

zobacz więcej

„To filozoficzne spojrzenia w kontekście Wielkiego Postu, z różnych perspektyw na słowa i dzieła świętych i wybitnych ludzi kultury, na wielkie malarstwo, muzykę i kino czy słynnych bohaterów literackich, na emocje i uczucia, jak radość czy miłość oraz postawy wobec pracy, nauki, odpowiedzialności i pokory” – informuje w komunikacie Telewizja Polska

„Wobec panującego obecnie w Polsce i na świecie poczucia niepokoju, strachu i niepewności jutra, autorzy przedświątecznych wykładów przekazywać będą słowa pokrzepiające i skłaniające do głębszej refleksji” – czytamy.

Wśród gości zaproszonych do udziału w cyklu znaleźli się między innymi: historyk i historyk sztuki ks. bp prof. dr hab. Michał Janocha, dominikanin o. Paweł Kozacki, proboszcz parafii Ewangelicko-Reformowanej (protestanckiej) w Warszawie ks. Michał Jabłoński, teolog i duchowny prawosławny ks. Henryk Paprocki oraz krajowy duszpasterz środowisk twórczych i wiceprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów ks. Grzegorz Michalczyk.

W „Myślach na ten czas” wezmą też udział doktor teologii ekumenicznej ks. Andrzej Luter, ks. dr Stefan Moszoro-Dąbrowski – kapłan i w latach 1989–1993 pierwszy wikariusz regionalny Prałatury Opus Dei w Polsce, filozof prof. dr hab. Robert Piłat, członek Instytutu Tomistycznego ks. Krzysztof Ośko, redaktor naczelny kwartalnika „Christianitas” Paweł Milcarek, członek Instytutu Tomistycznego o. Maciej Roszkowski, redaktor w wydawnictwie i kwartalniku „Więź” Ewa Kiedio oraz doktoranci Wydziału „Artes Liberales” UW Witalij Michalczuk i Łukasz Hajduczenia.

Premierowe odcinki cyklu od dziś codziennie w TVP Kultura o godz. 20:00 oraz w TVP Historia o godz. 22:00.

źródło:
Zobacz więcej