RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier: Wprowadzamy dziś stan epidemii

– Wprowadzamy dziś stan epidemii, który daje nowe prerogatywy, ale też nakłada nowe obowiązki – oznajmił premier Mateusz Morawiecki w trakcie konferencji prasowej.

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. Liczba wzrosła do 411

„Mamy 33 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych” – napisano na Twitterze Ministerstwa...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Żeby zapobiegać kolejnym rozprzestrzenianiom się, ograniczać to, wdrażać odpowiednie zasady, także w obszarze kwarantanny, wprowadzamy dzisiaj stan epidemii – oświadczył premier.

Jak dodał daje on nowe prerogatywy, ale też „nakłada na nas nowe obowiązki”.

Premier zapowiedział wstrzymanie zajęć w szkołach do Wielkanocy.

Premier podkreślił, że przestrzeganie zasad kwarantanny to rzecz fundamentalna. Jak mówił, dzisiaj Chińczycy czy Tajwańczycy mogą wracać do pracy, bo bardzo surowo traktowali reguły kwarantanny.

– Wprowadzamy również zarówno podwyższone kary, bardziej surowe kary – z 5 tys. zł na 30 tys. zł, ale także wprowadzamy mechanizmy śledzenia tego, czy dany człowiek przebywa rzeczywiście w domu pod adresem, który zadeklarował – poinformował szef rządu.

Jak mówił, ceną za złamanie kwarantanny może być czyjeś zdrowie lub życie. – Dlatego musimy traktować ten temat bardzo poważnie – oświadczył, dodając, że w ciągu kilku dni rząd spodziewa się nawet 10 tysięcy zachorowań.

– Gospodarka znalazła się w stanie zamrożenia. Poprzez nasz pakiet antykryzysowy robimy wszystko, by przez ten dołek przejść możliwie suchą stopą – mówił premier.

Szef rządu został zapytany o to, czy będzie wydłużenie 14-dniowego zasiłku na opiekę nad dziećmi w związku z przedłużeniem okresu zawieszenia lekcji. Morawiecki powiedział, że zostanie on wydłużony.

Premier podziękował m.in. personelowi medycznemu, sprzedawcom i pracownikom służb za walkę z epidemią. Wspomniał również o roli, jaką wypełnia w tym czasie Telewizja Polska. Przypomniał o konieczności zachowania higieny, a także unikania kontaktu ze starszymi osobami.

Morawiecki przekazał wyrazy współczucia Włochom, Hiszpanom i innym narodom, które w sposób szczególny zostały dotknięte epidemią.

Obowiązek kwarantanny: policjanci codziennie sprawdzają miejsca zamieszkania

Policjanci codziennie sprawdzają realizację obowiązku kwarantanny, przez osoby nim objęte. Na Lubelszczyźnie mundurowi do czwartku ustalili łącznie...

zobacz więcej

Jak dodał premier, „wprowadzenie stanu epidemii nie oznacza przełożenia terminu wyborów”.

– W dzisiejszym dniu ponad 50 osób zostało zarażonych, 900 osób jest hospitalizowanych, kilkadziesiąt tysięcy osób jest w kwarantannie. To upoważnia mnie do podpisania rozporządzenia wspólnie z ministrem spraw wewnętrznych i administracji, ogłaszającego stan epidemii w Polsce – oświadczył z kolei szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski.

– Minister zdrowia na terenie Polski, a wojewodowie na terenie województw, mogą wyznaczyć rolę w zwalczaniu epidemii. Można delegować do pracy na tym obszarze, który jest niezbędny dla powstrzymania epidemii. Wprowadziliśmy ograniczenia dotyczące transportu i pracy w galeriach handlowych. Zostaną w nich otwarte kioski, sklepy spożywcze i takie, gdzie można kupić środki czystości – dodał.

– To jest oczywiście decyzja trudna – ogłoszenie stanu epidemii w kraju, ale myślę, że obecna sytuacja, gdy popatrzymy na wzrosty w krajach takich jak Francja, Niemcy, Hiszpania, Włochy, popatrzymy na liczbę osób, które umierają codziennie, to myślę, że te trudne decyzje, te ważne i niezwykle odpowiedzialne zachowania wszystkich Polaków, są tak naprawdę decyzjami ratującymi czyjeś życie – stwierdził Szumowski.

Minister zaznaczył też, że osobom objętym kwarantanną trudno jest w niej funkcjonować, ale jest ona konieczna.

– W tej chwili wykonanych zostało ponad 13 tys. testów. Nasze możliwości wzrosły do 4 tys. na dobę. Wykonujemy je u tych, którzy ich potrzebują – powiedział.

Głos na konferencji zabrał również minister edukacji Dariusz Piontkowski.

– Od 25 marca zostanie wprowadzony obowiązek realizowania podstaw programowych, tak by nauczyciele mogli bardziej systematyczny sposób przekazywać wiedzę, mogli kontaktować się ze swoimi uczniami, a jeśli będzie potrzeba, wystawiać im oceny – powiedział.

– Ogłoszenie stanu epidemii w Polsce nie zmienia terminarza egzaminów w szkołach – dodał Piontkowski.

Nawet osiem lat więzienia za ucieczkę ze szpitala z podejrzeniem zakażenia

Prokuratura w Zgierzu wszczęła w piątek śledztwo dot. sprowadzenia niebezpieczeństwa powszechnego przez 54-latka, który uciekł ze szpitala, gdzie...

zobacz więcej

Co oznacza stan epidemii?

Zgodnie z polskim prawem, wprowadzenie stanu epidemii umożliwia wprowadzenie:

- ograniczenia określonego sposobu przemieszczania się,

- ograniczenia lub zakazu obrotu i używania określonych przedmiotów i produktów spożywczych,

- ograniczenia funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,

- zakazu organizowania widowisk i innych zgromadzeń,

- obowiązkowych zabiegów sanitarnych,

- nakaz udostępnienia lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych,

- obowiązku przeprowadzenia szczepień.

źródło:
Zobacz więcej