Obowiązek kwarantanny: policjanci codziennie sprawdzają miejsca zamieszkania

Osobom, które nie stosują się do przepisów obowiązujących w związku z epidemią, grożą poważne konsekwencje (fot. Karol Serewis / Echoes WIre/Barcroft Media via Getty Images)

Policjanci codziennie sprawdzają realizację obowiązku kwarantanny, przez osoby nim objęte. Na Lubelszczyźnie mundurowi do czwartku ustalili łącznie 60 przypadków niezastosowania się do postanowień tej decyzji. Śledczy gromadzą w tych sprawach dokumentację, która wkrótce trafi do sądu. Osobom, które nie stosują się do przepisów obowiązujących w związku z epidemią, grożą poważne konsekwencje.

„Ostentacyjnie wyłamywali się z kwarantanny”. Do prokuratury skierowano 21 wniosków

Policja skierowała do prokuratury 21 spraw dotyczących najbardziej bulwersujących przypadków „ostentacyjnego wyłamywania się z kwarantanny”,...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Lubelscy policjanci codziennie otrzymują informacje dotyczące osób podlegających kwarantannie domowej. Umundurowani funkcjonariusze co najmniej raz na dobę sprawdzają, czy osoby te znajdują się na miejscu oraz czy nie potrzebują pomocy. Zebrane informacje są na bieżąco przekazywane do służb sanitarnych i wojewodów.

W większości przypadków osoby poddane kwarantannie stosują się do postanowień odpowiedniej decyzji. Jednak zdarzają się również przypadki bardzo nieodpowiedzialnego zachowania polegającego na opuszczaniu miejsca zamieszkania.

Łącznie funkcjonariusze na terenie woj. lubelskiego ustalili 60 przypadków niestosowania się do decyzji o kwarantannie domowej. Tylko w czwartek, odnotowano kilka takich przypadków. Osoby łamiące kwarantannę tłumaczyły się zwykle wyjściem na zakupy czy do banku.

Wobec osób, które nie stosują się do postanowień decyzji o kwarantannie, mogą zostać wyciągnięte surowe konsekwencje. O takich przypadkach policjanci informują Powiatowego Inspektora Sanitarnego, który może nałożyć karę do 5 tys. zł, ponadto policja prowadzi czynności wyjaśniające w związku z wykroczeniem z art. 116 kodeksu wykroczeń przewidującego mandat do 500 zł.

Z kolei, jeśli z miejsca, w którym powinna przebywać oddali się osoba, u której potwierdzono zakażenie, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk. Za to przestępstwo grozi kara do roku pozbawienia wolności.

W przypadku właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych, którzy nie stosują się do ograniczeń wynikających z Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego, wchodzi w grę odpowiedzialność z art. 165 kk lub 54 kw. Za przestępstwo wymienione w tych artykułach grozi kara odpowiednio do 8 lat pozbawienia wolności, lub do 500 zł grzywny.

źródło:
Zobacz więcej