Kolejny fake news opozycji. Zarzuca prezydentowi wożenie radnego PiS karetką. Jaka jest prawda?

Krzysztof Żochowski jest nie tylko radnym PiS, ale i ratownikiem medycznym (fot. Facebook/Kancelaria Prezydenta RP)

„Czy radny PiS i dyrektor szpitala w Garwolinie, pan Krzysztof Żochowski, ten w stroju ratownika medycznego, jeździ w karetce NA CO DZIEŃ i pomaga pacjentom?” – zapytała na Twitterze jedna z internautek. Sprawą szybko zainteresowali się czołowi przeciwnicy rządu. Roman Giertych nazwał sytuację „dnem”, a Iwona Hartwich „żenującą maskaradą”. Jak się jednak okazało, Żochowski jest jednocześnie lekarzem. – W dniu wczorajszym miałem dyżur, który był umieszczony w grafiku. Gdybym się przebrał w garnitur, to byłaby przebieranka – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info.

Rzecznik sztabu Kidawy-Błońskiej wraca do spiskowej teorii nt. koronawirusa

Poseł Adam Szłapka, rzecznik sztabu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, wraca do spiskowej teorii na temat koronawirusa w Polsce. Polityk na Twitterze...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Wczoraj prezydent Andrzej Duda odwiedził Garwolin, gdzie spotkał się z lekarzami, ratownikami i personelem medycznym. Na lokalnym portalu egarwolin.pl pojawiła się relacja z wydarzenia, a na Facebooku Kancelarii Prezydenta nagranie. Oprócz głowy państwa, widać na nim m.in. Krzysztofa Żochowskiego, lokalnego radnego PiS i dyrektora miejscowego szpitala w stroju ratownika.

Sytuacja wzbudziła niemałe emocje wśród przeciwników rządu. „Czy radny PiS i dyrektor szpitala w Garwolinie, pan Krzysztof Żochowski, ten w stroju ratownika medycznego, jeździ w karetce NA CO DZIEŃ i pomaga pacjentom?” – napisała internautka o nicku „Aneta ObserwatorXY”.

Wiadomość podchwycił znany z opozycyjnych sympatii prawnik Roman Giertych. „Prezydent Andrzej Duda przebiera działaczy PiS za ratowników medycznych po to, aby udawać, że spotyka się w sprawie koronawirusa? To jest dno” – stwierdził na Twitterze. „Żenującą maskaradą” nazwała z kolei sprawę posłanka PO Iwona Hartwich.

Do sprawy odniósł się na Twitterze Radosław Fogiel. Jak wyjaśnił zastępca rzecznika PiS, Żochowski jest lekarzem i „poza dyrektorowaniem regularnie wsiada w karetkę i jeździ do chorych”. „Mój kumpel z Sejmiku Mazowieckiego Krzysiek Żochowski. Dyrektor szpitala w Garwolinie. Ale bierze też często dyżury w pogotowiu. Wspaniały gość i dobry lekarz. Co się dzieje z Platformą? Co w nich wstąpiło?” – napisał z kolei radny Artur Czapliński.

Portal tvp.info skontaktował się w tej sprawie z Krzysztofem Żochowskim.

Fake news nt. koronawirusa na Twitterze Sikorskiego. MZ prostuje

Były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski udostępnił na swoim Twitterze fake newsa polityka KO, który napisał, że Polska nie wzięła...

zobacz więcej

– W 1989 r. uzyskałem dyplom lekarza, kilka lat później tytuł specjalisty w dziedzinie chirurgii ogólnej. Od 2008 r. pełnię funkcję dyrektora szpitala powiatowego w Garwolinie, jednocześnie pełniąc funkcję dyrektora medycznego, z racji tego, że nie było nikogo innego z odpowiednimi uprawnieniami do pełnienia tej funkcji. Warunkiem przyjęcia obu tych godności było to, że postawiłem warunek, iż będę mógł cały czas uprawiać zawód lekarza, który kocham – powiedział Żochowski.

Jak dodał, wiele lat swojego życia poświęcił, by „te umiejętności lekarskie, które posiadł, cały czas mieć”.

– W pogotowiu ratunkowym jeździłem, odkąd uzyskałem stosowne umiejętności, do 1995 r., kiedy przebyłem ciężki wypadek komunikacyjny. W związku z trudnościami kadrowymi, kilka lat temu wróciłem do pracy w pogotowiu ratunkowym i przez wszystkie te lata co miesiąc, za zgodą moich przełożonych, mam po kilka dyżurów – stwierdził lekarz.

– W dniu wczorajszym miałem dyżur, który był umieszczony w grafiku. Gdybym się przebrał w garnitur, który mam w szafie, to byłaby przebieranka – zakończył.

źródło:
Zobacz więcej