RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Oszuści próbują zarobić na koronawirusie

Policjanci przestrzegają przed osobami, które wykorzystując epidemię koronawirusa (fot. Yasin Ozturk/Anadolu Agency via Getty Images)

Policjanci przestrzegają przed osobami, które wykorzystując epidemię koronawirusa, sprzedają środki mające rzekomo cudowne właściwości zwalczające wirusa. Oszuści oferują je w internecie lub podszywają się pod instytucje i organizacje mające na celu zwalczanie i zapobieganie szerzeniu się wirusa czy też zajmujące się jego leczeniem. Służby apelują do informowania policji o takich przypadkach.

Kolejne przypadki zakażeń w kilku miejscach Polski

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o trzech nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. To młody mężczyzna z woj....

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

„W Polsce odnotowano pierwsze zachorowania na koronawirusa, a policjanci w ostatnim czasie otrzymali sygnały o przypadkach oszustw z tym związanych. W sieci pojawiły się oferty sprzedaży środków m.in. amuletów czy cudownych herbatek, które mają rzekomo uchronić przed zachorowaniem na koronawirusa czy też w przypadku zarażenia spowodować cudowne ozdrowienie” – informują policjanci.

Problem dotyczy nie tylko nieuczciwych sprzedawców, ale i podszywania się pod Służby Sanitarne i Ministerstwo Zdrowia oraz inne instytucje i organizacje, które walczą z rozprzestrzenianiem się i szerzeniem koronawirusa. Odnotowano przypadki nieuczciwych ofert i rozpowszechniania nie tylko w internecie nieprawdziwych informacji dotyczących właśnie ewentualnych metod leczenia tego wirusa.

Policjanci przestrzegają przed tego typu oszustami. „Nie dajmy się zwieść, nie kupujmy cudownych środków mających nas rzekomo uchronić przed zachorowaniem na koronawirusa czy nagle uzdrowić. Nie wpuszczajmy też takich osób do swoich domów i o każdym tego typu przypadku informujmy policję”.

Zakażenie na Lubelszczyźnie. Rodzina zataiła podróż do Włoch

Pacjent z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem jest w stanie ciężkim – poinformował wojewoda lubelski Lech Sprawka. Od środy zamknięte będą...

zobacz więcej

Mundurowi przypominają, aby aktualnych informacji na temat koronawirusa szukać tylko na sprawdzonych, oficjalnych stronach: 

  
MINISTERSTWA ZDROWIA 

GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO 

PAŃSTWOWEGO INSTYTUTU ZDROWIA PUBLICZNEGO PZH 

ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI ZDROWIA 


Jednocześnie resort zdrowia wdraża ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. Policjanci będą przynajmniej raz na dobę sprawdzać, czy osoby te znajdują się w miejscu kwarantanny oraz czy nie potrzebują pomocy. Zebrane informacje będą przekazywane do służb sanitarnych i wojewodów. Sprawdzenie ma się odbywać głównie telefonicznie. Kontakt z policjantami ma zapewnić bezpieczeństwo zarówno funkcjonariuszom jak i osobom objętym kwarantanną. Czynności wykonywać będą tylko i wyłącznie funkcjonariusze umundurowani.

Infolinia NFZ dotycząca koronowirusa: 800-190-590.

źródło:
Zobacz więcej