Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Wiceminister zdrowia: We Włoszech za późno odnaleziono pacjenta, który zaraził wiele osób

Zdaniem Kraski do rozważenia jest przywrócenie kontroli granicznych w strefie Schengen (fot. PAP/EPA/Igor Petyx)

Problemem we Włoszech było to, że za późno został odnaleziony tzw. pacjent zero – pacjent, który zaraził wiele osób – powiedział we wtorek w Polskim Radiu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak dodał, to przyczyniło się do rozprzestrzeniania epidemii w tym kraju.

Kontrola na lotnisku Chopina. Kilka osób przebadanych przez służby medyczne

Doszło do kontroli sanitarnej pasażerów lotu z Mediolanu-Bergamo na Lotnisku Chopina w Warszawie. Informację otrzymaliśmy na Twoje Info.

zobacz więcej

Władze Włoch podjęły, zdaniem wiceministra, racjonalne działania w celu zahamowania rozprzestrzeniania się epidemii, do których należy m.in. otaczanie kordonem sanitarnym rejonów, gdzie ogniska epidemii występują.

– Tylko ograniczanie kontaktu chorych ze zdrowymi powoduje, że ogniska choroby eliminowane są tylko do tych lokalizacji – powiedział. Wiceszef resortu zdrowia zwrócił także uwagę, że wyzwaniem jest w tej chwili przemieszczanie się ludzi.

Zdaniem Kraski do rozważenia jest przywrócenie kontroli granicznych w strefie Schengen. Wiceminister podkreślił, że kryzysu w UE związanego z pojawieniem się koronawirusa nie ma, ale „sytuacja rozwija się dynamicznie i w jaką stroną pójdzie epidemia, trudno w tej chwili wyrokować”.

– Wszystkie kraje europejskie podjęły rygorystyczne środki, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby – ocenił gość Polskiego Radia. Przpomniał, że ministrowie zdrowia z UE wnioskowali o stworzenie funduszu na badanie koronawirusa i stworzenie szczepionki przeciw niemu.

„Nie ma zgody na odpłatność i komercjalizację badań pod kątem koronawirusa”

Nie ma zgody Ministerstwa Zdrowia na odpłatność i komercjalizację badań pod kątem koronawirusa – powiedział w rozmowie z „Super Expressem”...

zobacz więcej

Unia ma przeznaczyć na walkę z koronawirusem 230 mln euro. Pieniądze trafią do budżetu WHO i krajów członkowskich UE oraz do ośrodków badawczych prowadzących prace nad wynalezieniem szczepionki.

Wiceminister podkreślił, że mimo iż wiele ośrodków aktywnie pracuje nad wynalezieniem szczepionki przeciw koronawirusowi, to jednak na rezultaty prac trzeba będzie poczekać kilkanaście miesięcy, a nawet 1,5 roku. Dodał, że przeciw wirusowi SARS szczepionki nie udało się wynaleźć do tej pory.

– W Polsce na razie koronawirusa nie ma. Pandemia puka jednak do naszych drzwi, mimo że w Chinach sytuacja została opanowana – powiedział. Wskazał, że nie należy zapominać o prostych środkach higieny, jak mycie rąk wodą z mydłem 30 sek., bo wtedy „każdy wirus ginie”.

– Jeżeli nie mamy dostępu do bieżącej wody, należy używać środków dezynfekujących na bazie alkoholu. W przypadku kataru czy kaszlu powinniśmy zasłaniać usta – dodał.

źródło:

Zobacz więcej