Raport

Epidemia koronawirusa

Ceny wycieczek spadają, a koronawirus straszy dalej

Dziennik pisze ponadto, że w poniedziałek kursy giełdowych biur podróży Rainbow i Novaturas oraz linii czarterowej Enter Air wyraźnie traciły (fot. Shutterstock/gpointstudio)

Ceny wyjazdów spadają. Jeśli tendencja się utrzyma, last minute mogą być bardzo tanie, bo ofert jest dużo, a koronawirus straszy – pisze „Puls Biznesu”.

Zobacz, jak rosła liczba przypadków zarażenia koronawirusem w Europie

Europejska Unia Nadawców przygotowała mapę pokazującą rozwój liczby potwierdzonych przypadków nowego koronawirusa w Europie od 22 stycznia do 24...

zobacz więcej

Jak czytamy w „PB”, od momentu rozpoczęcia sprzedaży wycieczek wakacyjnych na ten rok, czyli od jesieni 2019 r., touroperatorzy zacierali ręce. „Średnie ceny wyjazdów, które odbędą się na początku sierpnia 2020 r., były o ponad 200 zł wyższe niż rok temu. Od początku stycznia Instytut Turystyki TravelData prognozował, że touroperatorzy zarobią w tym roku o 75 mln zł więcej” – pisze dziennik.

W ostatnich tygodniach różnica w cenach wyjazdów spadła jednak – jak dodaje „PB” – o 44 zł, a w przypadku popularnej Turcji – jest o 3 zł niższa niż w 2019 r.

Dziennik pisze ponadto, że w poniedziałek kursy giełdowych biur podróży Rainbow i Novaturas oraz linii czarterowej Enter Air wyraźnie traciły. „Na razie trudno mówić o wpływie pojawienia się koronawirusa we Włoszech w długim terminie. Wiele zależy od tego jak włoski rząd sobie poradzi. Podstawą naszego biznesu są loty między czerwcem a wrześniem. W krótkim terminie natomiast mogą pojawić się problemy z narciarskimi lotami do Werony, odbywającymi się raz na tydzień. Jesteśmy w kontakcie z przewoźnikiem, ale nie podjęliśmy jeszcze decyzji, czy je anulować” – mówi „PB” Grzegorz Baszczyński, prezes Rainbow.

Piotr Henicz, wiceprezes Itaki podkreśla, że branża jest bardzo wrażliwa na czynniki zewnętrzne. „W tym roku może być to koronawirus. Mamy dużą dywersyfikację oferty i jesteśmy w stanie przekierowywać ruch turystyczny, jednak wszystko zależy od tego, jakie decyzje podejmą klienci. Wpływ koronawirusa na turystykę to temat dyskusji w branży na całym świecie. Sytuacja jest tak dynamiczna, że w tej chwili trudno prognozować czy będzie to ogólne spowolnienie sprzedaży, czy przegrupowanie rynków” – mówi Henicz.

źródło:

Zobacz więcej