Raport

Epidemia koronawirusa

Miliony gospodarstw mogą liczyć na rekompensaty za wzrost cen prądu

Grupę uprawnionych do rekompensat rząd podzielił na cztery kategorie (fot. Pexels)

Ponad 15 milionów gospodarstw domowych obejmie kolejna runda rekompensat za wzrost cen prądu. „Puls Biznesu” informuje, że dostaną one łącznie ponad 2,4 miliarda złotych.

Coraz wyższe wynagrodzenia Polaków

Średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w styczniu o 7,1 proc. rdr. To oznacza, że dynamika wynagrodzeń w ujęciu rocznym była...

zobacz więcej

W poniedziałek światło dzienne ujrzał wyczekiwany projekt ustawy o rekompensatach związanych ze wzrostem cen prądu w 2020 roku. To pierwszy taki projekt przygotowany za kadencji ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, który jest odpowiedzialny również za regulacje energetyczne.

Dziennik wskazuje, że rząd chce objąć rekompensatami za ten rok 15,1 miliona gospodarstw domowych, co ma kosztować maksymalnie 2,432 mld zł. Konsultacje wokół projektu mają potrwać do około połowy marca.

Grupę uprawnionych do rekompensat rząd podzielił na cztery kategorie, według zużycia energii. Kto zużywa do 500 kWh rocznie, ten dostanie 34,08 zł, od 500 do 1200 kWh – 82,8 zł, od 1200 do 2800 kWh – 190,86 zł, a powyżej 2800 kWh – 306,75 zł

Na sfinansowanie programu zostaną przeznaczone dochody ze sprzedaży 25 milionów uprawnień do emisji CO2. W ostatnim czasie ceny oscylowały wokół 25 euro za tonę, co łącznie daje 625 mln euro, czyli około 2,7 mld zł.

Rekompensaty nie będą przelewane odbiorcom na konto, mają oni dostać rabat w rachunku wystawionym po 15 marca. Gazeta podaje, że w branży można usłyszeć, że największe przedsiębiorstwa obrotu energią obawiają się bałaganu związanego z obsługą rekompensat.

źródło:
Zobacz więcej