Raport

Epidemia koronawirusa

Polska przygotowana na pojawienie się koronawirusa

W Polsce działają dwa laboratoria prowadzące badania koronawirusa, sześć kolejnych jest już uruchamianych – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Włochy: Siódma ofiara śmiertelna koronawirusa

We Włoszech liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła do siedmiu. W północnych Włoszech zanotowano ponad 200 przypadków choroby.

zobacz więcej

– Przeprowadziliśmy szerokie konsultacje i akcję informacyjną ze wszystkimi wojewodami, z wojewódzkimi inspektorami sanitarnymi. Szczegółowo omówiliśmy, co należy robić, żeby ograniczyć ryzyko związane z rozprzestrzenianiem się wirusa w Polsce – wskazał szef rządu.

Podkreślił, że gotowe są laboratoria diagnostyczne. – Dwa (laboratoria) cały czas są pod parą, a sześć kolejnych jest już uruchamianych, chociaż nie ma na dzisiaj takiej potrzeby, żeby były czynne i w sposób bieżący pobierały materiał do badań – powiedział Morawiecki.

– Chcemy jednak być przygotowani, nawet nadmiarowo, można powiedzieć, na wszelki wypadek, gdyby wirus pojawił się w Polsce i gdyby pojawił się u większej liczby osób – zaznaczył.

Premier poinformował również, że dla Polaków wracających zagranicy przygotowano specjalne komunikaty.

– Dla wszystkich Polaków wracających z zagranicy: wakacji, misji dyplomatycznych czy gospodarczych, czy po prostu od znajomych, przygotowaliśmy komunikaty SMS-owe, w których przekażemy odpowiedni zasób informacji, jak należy się zachowywać, jakie objawy mogą świadczyć o tym, że koronawirus wystąpił lub nie i czego należy się wystrzegać - powiedział.

GIS odradza podróże do 9 krajów. Z powodu koronawirusa

W związku z szerzeniem się koronawirusa Główny Inspektorat Sanitarny odradza podróże do 9 krajów: Chin, Korei Południowej, Iranu, Japonii,...

zobacz więcej

– Dla osób, które wracają samolotami z różnych podróży zagranicznych, mamy dodatkowe badania temperatury, również polskie linie lotnicze wyposażają się w termometry po to, by ten element diagnostyki móc bardzo szybko wykorzystać - dodał.

Premier zaapelował również do wracających z ferii zimowych z Włoch, aby obserwowały swój stan zdrowia i postępowały zgodnie z komunikatami Ministerstwa Zdrowia.

Epidemia koronawirusa rozprzestrzeniła się na 25 krajów i terytoriów na świecie, w tym na kilka europejskich, m.in. na Włochy, Niemcy, Francję i na Finlandię.

źródło:
Zobacz więcej