Raport

Epidemia koronawirusa

„Polacy wracający z Włoch muszą zachować spokój. Wirus może zostać zwalczony”

Sporo Polaków wyjechało na ferie zimowe do Włoch (fot. PAP/EPA/ABIR SULTAN)

– Polacy, którzy wracają z Włoch powinni zachować spokój i obserwować swój stan zdrowia – poinformował Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas, odnosząc się do czterech przypadków śmiertelnych we Włoszech osób zakażonych koronawirusem oraz faktu, że wielu Polaków spędziło tam ferie zimowe.

„Zapadłem na koronawirusa. Czuję się wyśmienicie”. Drwiny szefa sztabu Konfederacji

Polityk Konfederacji, Bartłomiej Pejo, zamieścił w mediach społecznościowych prześmiewczą grafikę dotyczącą epidemii koronawirusa, który zabił na...

zobacz więcej

Alarm we Włoszech wybuchł po tym, gdy na północy kraju w ciągu kilku dni stwierdzono ponad 150 przypadków zachorowań. Zmarły cztery osoby zakażone groźnym koronawirusem. W Lombardii i w Wenecji Euganejskiej zanotowano zdecydowaną większość z potwierdzonych dotąd we Włoszech przypadków zachorowań.

– Muszą oni (Polacy) zachować daleko idący spokój. Muszą sami się obserwować. Muszą widzieć, że mogli spotkać się z zagrożeniem. Między nami mówiąc, ono nie jest tak wielkie, jak się wszystkim wydaje – zaznaczył Pinkas. Jak zauważył kwarantannie we Włoszech poddano 11 tys. osób.

Według Pinkasa problemem w tej sytuacji może być jednak to, że nie wiadomo, w jaki sposób doszło do zakażenia i w ciągu dwóch dni dwukrotnie zwiększyła się liczba zainfekowanych we Włoszech.Inspektor wyraził nadzieję, że władze włoskie poradzą sobie z tym problemem. Ocenił, że koronawirus może zostać zwalczony za pomocą „rozsądku, spokoju, braku paniki i własnej odpowiedzialności”.

źródło:
Zobacz więcej