Raport

Epidemia koronawirusa

Watykan otwiera swe archiwa z czasów Piusa XII

Bp Sergio Pagano podkreślił, że decyzję o udostępnieniu pełnej dokumentacji odnoszącej się do pontyfikatu Piusa XII rok temu podjął Franciszek (fot. (fot. Pixabay/ Julius Silver) )

Już 2 marca zostanie otwarte archiwum Stolicy Apostolskiej dotyczące pontyfikatu Piusa XII, a więc lat 1939 – 1958. - Jestem przekonany, że dzięki poznaniu tych dokumentów wiele spraw zostanie wyjaśnionych i będzie lepiej rozumianych - powiedział prefekt Watykańskiego Archiwum Apostolskiego. Do ich poznania zgłosiło się już ponad 150 badaczy.

Papież postanowił otworzyć archiwa z czasów Piusa XII

Papież Franciszek postanowił otworzyć tajne archiwa watykańskie, obejmujące pontyfikat Piusa XII, czyli lata 1939-58. Ma to nastąpić 2 marca...

zobacz więcej

Bp Sergio Pagano podkreślił, że decyzję o udostępnieniu pełnej dokumentacji, odnoszącej się do pontyfikatu Piusa XII, rok temu podjął Franciszek. Przy tej okazji zapewnił, że Kościół nie boi się historii, a przeprowadzone badania przyczynią się do odpowiedniej oceny zarówno wspaniałych chwil tamtego pontyfikatu, jak również wielkich trudności, podejmowanych niełatwych decyzji oraz ludzkiej i chrześcijańskiej roztropności.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego prefekt Watykańskiego Archiwum Apostolskiego podkreślił, że udostępnione dokumenty ukazują cały pontyfikat Piusa XII, który był drugim, co do długości, po Janie Pawle II. – Bezpośrednie oczekiwanie na otwarcie akt poświęconych pontyfikatowi Piusa XII trwa już około 15 lat. Tyle bowiem czasu zajęło moim współpracownikom przygotowanie całej, ogromnej rozmiarów, dokumentacji: opisanie jej, skatalogowanie, przygotowanie do wypożyczania. Cała została zdigitalizowana, a więc naukowcy, historycy znajdą ją w naszym archiwum i będą mogli ją badać poprzez internet w naszych salach - podkreślił w wywiadzie dla Radia Watykańskiego bp Sergio Pagano.

- Oczekiwanie na nią jest zrozumiałe, gdyż pontyfikat Piusa XII jest bardzo ważny i kluczowy. Odnosi się bowiem do tej części historii ludzkości, która była naznaczona tragedią II wojny światowej, ale także i tego wszystkiego, co działo się wokół tego konfliktu i zaraz po jego zakończeniu. Oczywiście na pierwszy plan wysuwa się dramat Szoah, a więc Żydzi spodziewają się wielu nowości - powiedział bp Sergio Pagano.

Duchowny jednocześnie zaznaczył, że „w tych źródłach dotyczących Piusa XII jest także wiele ważnych dokumentów odnoszących się do relacji Stolicy Apostolskiej z reżimami totalitarnymi, konkordatów zawieranych z różnymi państwami. Lepiej więc można zrozumieć stanowiska Papieża i Stolicy Apostolskiej wobec prowadzonej polityki religijnej, czy wobec komunizmu. Poznamy także wielkie dzieło Piusa XII na polu dobroczynności” – dodał Pagano.

źródło:
Zobacz więcej