Raport

Epidemia koronawirusa

Zbrodnie w niemieckich koloniach. Apel o zakończenie badań nad szczątkami

Ludzkie czaszki z czasów kolonialnych wystawione na ceremonii w Berlinie, 20 sierpnia 2018 r. (fot. REUTERS/Christian Mang)

Na przełomie XIX i XX w. Niemcy dopuścili się licznych zbrodni na terenie swoich afrykańskich kolonii. Działacze Berlińskiego Stowarzyszenia Postkolonialnego zaapelowali właśnie, aby muzea i uniwersytety w Niemczech zaprzestały badań nad ludzkimi szczątkami z tamtego okresu.

Mroczna przeszłość kanclerza RFN. Współpracował z NSDAP

Ludwig Erhard, od 1949 r. minister gospodarki, a od 1963 do 1966 kanclerz RFN jest uważany za ojca zachodnioniemieckiego „cudu gospodarczego”. Po...

zobacz więcej

W latach 1904-07 Niemcy prowadzili eksterminację tubylczych ludów obecnej Namibii. Jednym ze współwinnych tych zbrodni był pierwszy gubernator Niemieckiej Afryki Południowo-Zachodniej Heinrich Göring – ojciec czołowego nazisty Hermanna Göringa. Szacuje się, że w ciągu kilku lat liczba przedstawicieli afrykańskiego ludu Herero zmniejszyła się z ok. 80 tys. do 15 tys.

Kolonialiści prowadzili krwawe represje także w Niemieckiej Afryce Wschodniej, obejmującej m.in. tereny dzisiejszej Tanzanii i Rwandy.

Niedawno działacze Berlińskiego Stowarzyszenia Postkolonialnego zaapelowali, aby zakończyć prace nad szczątkami z okresu kolonialnego. Jednocześnie stwierdzili, że niemiecki rząd musi przeprosić za „zbrodnie kolonialne w Niemieckiej Afryce Wschodniej”.

Stowarzyszenie z zadowoleniem przyjęło planowaną przez Fundację Pruskiego Dziedzictwa Kulturowego restytucję blisko 1200 czaszek z dawnych niemieckich kolonii w Afryce. „Fundacja jako pierwsza instytucja w Republice Federalnej spełniła roszczenia potomków osób uprowadzonych z Afryki Wschodniej” – podkreśliło stowarzyszenie.

Fundacja zakończyła właśnie prowadzony przez wiele lat projekt badawczy nad czaszkami, z których ok. 900 pochodziło z Rwandy, 250 z Tanzanii i ok. 30 z Kenii. Hermann Parzinger, prezes Berlińskiego Stowarzyszenia Postkolonialnego poinformował, że czaszki mają zostać zwrócone do krajów pochodzenia.

źródło:
Zobacz więcej