Raport

Epidemia koronawirusa

Morawiecki: grupa przyjaciół spójności analizuje nowe propozycje KE

Nowa propozycja wieloletniego budżetu UE zakłada, że unijne wydatki będą na poziomie 1,069 proc. DNB (fot. PAP/EPA/KENZO TRIBOUILLARD / POOL)

Grupa przyjaciół spójności to grupa ambitnej Europy, która musi stawiać sobie ambitne cele; analizujemy nowe propozycje KE – napisał na Twitterze premier. Mateusz Morawiecki zamieścił zdjęcie ze spotkania grupy w przerwie nadzwyczajnego szczytu w Brukseli.

Premier: Pojawiły się propozycje dodatkowych miliardów złotych dla Polski

Dzisiaj w Brukseli trwają ważne i trudne rozmowy. W gronie Rady Europejskiej, szefów rządów i głów państw rozmawiamy o budżecie Unii Europejskiej...

zobacz więcej

Przedstawiona nowa propozycja wieloletniego budżetu UE zakłada, że unijne wydatki będą na poziomie 1,069 proc. Dochodu Narodowego Brutto 27 państw członkowskich – podały źródła dyplomatyczne. Oznacza to cięcie w wysokości ok. 5 mld euro.

Szefowie państw i rządów mieli wznowić obrady o godz. 18. Przed godz. 18 natomiast ponownie spotkała się grupa przyjaciół spójności, która sprzeciwia się cięciom w tym obszarze.

„Dyskusja o budżecie to dyskusja o prawdziwych aspiracjach UE. Grupa przyjaciół spójności to kilkanaście krajów. To Grupa Ambitnej Europy. Europy, która musi stawiać sobie ambitne cele w kontekście globalnej konkurencji i lokalnych wyzwań” – napisał Morawiecki.

„Analizujemy nowe propozycje KE” – podkreślił szef polskiego rządu.

Na swoim profilu na Facebooku Morawiecki informował z kolei o spotkaniach bilateralnych, które odbył w przerwie szczytu UE, w tym o spotkaniu z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem.

źródło:

Zobacz więcej