Raport

Epidemia koronawirusa

Medale dla Narodowej Reprezentacji Polski Kucharzy na olimpiadzie w Stuttgarcie! [GALERIA]

Ponad 2000 szefów kuchni z 60 krajów świata spotkało się na zakończonej właśnie 25. Olimpiadzie Kulinarnej w Stuttgarcie (fot. Transgourmet i Selgros)

Ponad 2000 szefów kuchni z 60 krajów świata spotkało się na zakończonej właśnie 25. Olimpiadzie Kulinarnej w Stuttgarcie. Narodowa Reprezentacja Polski Kucharzy wróciła z niej z trzema srebrnymi medalami zdobytymi w każdej konkurencji, w której uczestniczyli. Przywiezione trofea są nagrodą za talent, umiejętności i miesiące wytężonej pracy, Dowodzą, że Narodowa Reprezentacja Polski Kucharzy plasuje się w światowej czołówce. Informację o sukcesie Polaków otrzymaliśmy na platformę Twoje Info.

Obwarzanek – żywy symbol Krakowa #PolskaToWiecej

Obwarzanek Krakowski to jeden z wielu symboli Krakowa. Ze wszystkich jest on jednak bez wątpienia najsmaczniejszy.

zobacz więcej

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyniku. Pozytywny stres i atmosfera rywalizacji spowodowały, że stworzyliśmy lepsze dania niż na którymkolwiek z wcześniejszych treningów. Przygotowanie tak dużej ilości elementów, które muszą idealnie smakować i doskonale wyglądać, na tak małej przestrzeni, a do tego będąc obserwowanym przez wymagających sędziów jest sporą presją, ale daliśmy z siebie wszystko i mamy srebro w każdej z kategorii. Jestem z tego bardzo dumny – komentuje Bartosz Peter, kapitan Narodowej Reprezentacji Polski Kucharzy i ekspert Instytutu Kulinarnego Transgourmet.  

 Odbywająca się co cztery lata olimpiada kulinarna to największe wydarzenie w gastronomicznym świecie. Kucharze rywalizują zespołowo i indywidualnie nie tylko gotując, ale także pokazując swoje umiejętności w takich konkurencjach, jak carving czy cukiernictwo artystyczne.

Dla Narodowej Reprezentacji Kucharzy Polski cztery dni kulinarnych zmagań podczas IKA Culinary Olimpics w Stuttgarcie zaowocowały trzema srebrnymi medalami. Kucharze startowali w konkurencjach: Chef's Table, Restaurant of Nations seniorów i Restaurant of Nations juniorów. Pierwsza konkurencja, czyli Chef's Table, polegała na przygotowaniu kolacji degustacyjnej dla 12 osób, składającej się z: pieczywa z dipem lub masłem, sześciu finger foodów, talerza z przekąskami na bazie ryb i owoców morza, dania wegańskiego, dania na bazie jagnięciny, deseru oraz petit fours (niewielkie słodycze).

Druga konkurencja, w której startował zarówno zespół juniorów i seniorów, to Restaurant of Nations. Kucharze mieli za zadanie przygotować trzydaniową kolację dla 110 osób w konkurencji kadry seniorów oraz 60 porcji w zmaganiach juniorów. Zawodnicy musieli zaproponować ciepłą przystawkę na bazie ryby i/lub owoców morza, danie mięsne oraz deser. Sędziowie docenili polską reprezentację i wysoko ocenili zarówno smak, jak i technikę wykonania oraz wygląd dań, a także organizację pracy.  

 

źródło:
Zobacz więcej