Raport

Epidemia koronawirusa

Polska wyprzedziłą Wielką Brytanię. Niemcy o wymianie handlowej

W 2019 roku wymiana handlowa Polski z Niemcami była rekordowa (fot. Shutterstock/TheHighestQualityImages)

Urzędnicy z Federalnego Urzędu Statystycznego i Komisji Wschodniej Niemieckiego Biznesu (OAOEV) poinformowali, że wymiana handlowa między Polską, a naszym sąsiadem osiągnęła w ubiegłym roku wartość 123,4 miliardów euro. To rekord.

Rusza kolejny etap budowy Via Carpatia. „Polskie inwestycje łączą Europę”

Polskie inwestycje infrastrukturalne łączą Europę. Dzisiaj realizujemy ważny szlak dla Europy Trójmorza – powiedział w Nowosielcu w woj....

zobacz więcej

Wymiana między Polską a Niemcami wzrosła o 4,2 proc. w porównaniu do roku 2018. Wyeskportowana wartość naszych produktów i usług wyniosła w 2019 roku 57,6 mld euro. Większy był import z Niemiec do Polski – 65,8 mld euro.

Polska awansowała na szóste miejsce wśród najważniejszych partnerów handlowych Niemiec, wyprzedzając Wielką Brytanię. Od znajdujących się na piątym miejscu Włoch, Polskę dzielą zaledwie 2 miliardy euro. Biorąc pod uwagę dynamikę rozwoju polsko-niemieckiej wymiany handlowej w ostatnich latach, można spodziewać się, że w tym roku uda się przeskoczyć Włochów.

Najważniejszym partnerem handlowym Niemiec pozostają Chiny (205 mld). Na drugim miejscu jest Holandia (190,4 mld), a na trzecim Stany Zjednoczone (190 mld). Rosja zajmuje dopiero trzynaste miejsce (57 mld).

– Polska, wraz z pozostałymi krajami Grupy Wyszehradzkiej Czechami, Słowacją i Węgrami, generuje impuls dla europejskiej gospodarki – powiedział przewodniczący stowarzyszenia OAOEV, Oliver Hermes.

źródło:
Zobacz więcej