Raport

Epidemia koronawirusa

Zatrzymano kilkanaście osób w największym śledztwie dot. mafii lekowej. Akcja ABW i policji

Funkcjonariusze policji i ABW zatrzymali w sumie 16 osób z Trójmiasta i okolic, członków grup przestępczych zajmujących się nielegalnym handlem lekami. Dotychczas w tym śledztwie postawiono zarzuty 37 osobom.

CBA zatrzymało lidera mafii lekowej

Funkcjonariusze CBA zatrzymali lidera mafii lekowej, która działała w Białymstoku. Według ustaleń śledczych grupa skupiła leki o wartości ponad 50...

zobacz więcej

Siedmioro podejrzanych zatrzymali funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Pozostałych zatrzymań dokonywała policja. Dotychczas zarzuty w tej sprawie usłyszało już 37 osób.

Jak poinformował Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych, wśród zatrzymanych znaleźli się kierownicy aptek z terenu województwa pomorskiego, a także osoba z najbliższego otoczenia kierującego grupą właściciela sieci placówek, która uczestniczyła w działaniach mających na celu ukrycie środków finansowych pochodzących z przedmiotowego procederu, czyli w tzw. praniu brudnych pieniędzy.

Żaryn dodał, że podczas zatrzymania funkcjonariusze przeszukali pomieszczenia zajmowane przez podejrzanych, gdzie zabezpieczono m.in. dokumentację i nośniki danych elektronicznych.

– U jednej z osób kierujących apteką zabezpieczono partię leków ukrywanych przed czynnościami kontrolnymi Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego. Pewną ich część, w ilości kilkudziesięciu opakowań, stanowiły preparaty deficytowe wyprowadzone z oficjalnej dystrybucji – wskazał.

Dodatkowo podczas akcji funkcjonariusze ABW zabezpieczyli cztery samochody o wartości ok. 270 tys. zł, a także 40 tys. zł w gotówce i równowartość 15,3 tys. zł w walutach obcych.

– Środki te, podobnie jak i zatrzymane pojazdy, zostaną zabezpieczone na poczet grożących przestępcom kar majątkowych – dodał.

CBA zatrzymało lidera mafii lekowej

Funkcjonariusze CBA zatrzymali lidera mafii lekowej, która działała w Białymstoku. Według ustaleń śledczych grupa skupiła leki o wartości ponad 50...

zobacz więcej

– Zatrzymanym osobom przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, nielegalnego obrotu środkami farmaceutycznymi, sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób, posługiwania się podrobionymi i poświadczającymi nieprawdę dokumentami, w tym fakturami VAT, a także prania pieniędzy pochodzących z przestępstw – podkreślił Stanisław Żaryn.

Za zarzucane im czyny może grozić do 10 lat więzienia.

Zatrzymania są kolejnym efektem śledztwa prowadzonego od lipca 2018 r. w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku.

Śledztwo dotyczy dwóch grup przestępczych działających na terenie województw pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego. Grupy te współpracowały z farmaceutami, kierownikami aptek, lekarzami, a także adwokatami. Na potrzeby prowadzonego procederu tzw. odwróconej dystrybucji leków, podejrzani zakładali fikcyjne zakłady opieki zdrowotnej, przychodnie oraz hurtownie farmaceutyczne.

To największe w Polsce śledztwo dotyczące procederu „odwróconego łańcucha dystrybucji leków”.

źródło:

Zobacz więcej