Raport

Epidemia koronawirusa

Polskie firmy napędza działalność badawczo–rozwojowa

Jak wskazuje gazeta, miejsce na podium zapewniły firmom m.in. wyjątkowo duży stosunek wydatków na B+R do przychodów czy imponujący poziom zatrudnienia w działach pracujących nad innowacjami (fot. Shutterstock/FabrikaSimf)

Producenci leków, systemów łączności, gier oraz drukarek 3D – tak wygląda czołówka polskich firm, które napędza działalność badawczo–rozwojowa – informuje „Rzeczpospolita”.

Firmy chcą mieć wpływ na śmieci

Biznes jest skłonny ponosić opłaty z tytułu zagospodarowania odpadów. Jeśli jednak ma odpowiadać za skuteczność systemu, chce mieć coś do...

zobacz więcej

Gazeta zwraca uwagę, że „choć polskie innowacje wciąż są w powijakach i lądujemy w ogonie globalnych rankingów, mamy wśród rodzimych firm prawdziwe perełki, które nie szczędzą pieniędzy na badania i rozwój (B+R) oraz wyróżniają się ponadprzeciętną aktywnością patentową”.

„Wśród poszukujących nowatorskich rozwiązań prym wiodą spółka z branży farmaceutycznej Selvita, gdyński Radmor produkujący nowoczesne systemy łączności czy EC Engineering z Krakowa” – wynika z badania „Rzeczpospolitej” przeprowadzonego wśród rodzimych przedsiębiorstw.

Te trzy firmy uzyskały w rankingu „Rz” ponad 3 pkt na 6 możliwych. Jak wskazuje gazeta, miejsce na podium zapewniły im m.in. wyjątkowo duży stosunek wydatków na B+R do przychodów (w przypadku Selvity udział ten sięgał niemal 70 proc.) czy imponujący poziom zatrudnienia w działach pracujących nad innowacjami.

W tym ostatnim przypadku liderami są informatyczny gigant Asseco Poland, który w segmencie B+R ma blisko 5 tys. pracowników, oraz chemiczna spółka Ciech (3,9 tys.). W czołówce najbardziej innowacyjnych firm w rankingu znalazły się też m.in. Vigo System, CD Projekt czy Zortrax.

źródło:
Zobacz więcej