Raport

Epidemia koronawirusa

Coraz wyższe wynagrodzenia Polaków

Potwierdza się utrzymanie pozytywnego trendu wzrostu dochodów z pracy (fot. Shutterstock/whitelook)

Średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w styczniu o 7,1 proc. rdr. To oznacza, że dynamika wynagrodzeń w ujęciu rocznym była najwyższa od lipca 2019 r. – wskazują analitycy Ministerstwa Rozwoju.

Nowe dane GUS. Wzrosły wynagrodzenia i przeciętne zatrudnienie

W grudniu przeciętne zatrudnienie w przedsiębiorstwach wzrosło o 2,6 procent w porównaniu z tym samym okresem 2018 roku. Wyniosło blisko 6 milionów...

zobacz więcej

Jak podał Główny Urząd Statystyczny, przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2020 r. wyniosło 5 tys. 282,80 zł, co oznacza wzrost o 7,1 proc. w stosunku do stycznia 2019 r. W grudniu 2019 r. wskaźnik ten wynosił 6,2 proc. Zatrudnienie w tym sektorze rok do roku wzrosło o 1,1 proc. wobec wzrostu o 2,6 proc. w grudniu.

Dynamika wynagrodzeń w ujęciu rdr była najwyższa od lipca 2019 r., potwierdzając utrzymanie bardzo pozytywnego trendu wzrostu dochodów z pracy – ocenił resort rozwoju.

Wzrost liczby zatrudnionych o 45 tys. w stosunku do grudnia zeszłego roku, jak wskazali eksperci MR, wpisuje się w tradycyjny silny wzrost styczniowych odczytów. Niemniej roczna dynamika, nieznacznie przekraczająca 1 proc., świadczy o narastającej barierze podażowej, potwierdzonej m.in. rekordowo niską stopą bezrobocia w ostatnich miesiącach – podsumowali.

źródło:

Zobacz więcej