Raport

Epidemia koronawirusa

Gdzie najwięcej osób umiera na raka? Nowotwory w UE

Polska znalazła się na piątym miejscu tego zestawienia (fot. Shutterstock/create jobs 51)

Na nowotwory najwięcej osób umiera w Niemczech, Włoszech i Francji. Polska znalazła się na piątym miejscu tego zestawienia.

Ministerstwo Zdrowia: Od 2013 r. nakłady na onkologię wzrosły z 7 do ponad 11 mld zł

– W ciągu kilku lat nakłady na onkologię wzrosły z 7 do ponad 11 miliardów złotych – mówił na konferencji prasowej wiceminister zdrowia Janusz...

zobacz więcej

Szef Polskiego Towarzystwa Onkologicznego prof. Adam Maciejczyk podkreśla, że onkologia jest problemem społecznym, a nie doraźnym.

– Narodowa Strategia Onkologiczna skupi się na ważnych elementach poprawy świadomości onkologii w Polsce, przede wszystkim na edukacji i profilaktyce – wskazuje.

Zaznaczył, że w strategii zawarte są „ramy czasowe i prawne oraz zobowiązanie ze strony pana ministra i rządu do ciągłej dbałości o pacjentów onkologicznych”.

– To jest bardzo ważne dla nas, bo możemy cały czas prosić o to, a wręcz żądać, żeby ta strategia była realizowana. Jako Polskie Towarzystwo Onkologiczne stale będziemy monitorować ten proces – zapewnił prof. Maciejczyk.

– W onkologii potrzebne jest myślenie bardziej systemowe. Onkologia jest problemem społecznym, a nie jest problemem tylko i wyłącznie doraźnym i dotyczy bardzo wielu ludzi. Około miliona osób żyje wciąż z chorobą nowotworową – podkreślił profesor.źródło:

Zobacz więcej