Raport

#FabrykahejtuPO

Polska chce Albanii i Macedonii Płn. w UE. Ministrowie państw unijnych odwiedzą te kraje

Minister Jacek Czaputowicz zapowiedział wizytę ministrów kilku państw UE w Albanii i Macedonii Płn. (fot.PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)

Na początku marca Polska zorganizuje wizytę ministrów spraw zagranicznych z kilku unijnych krajów do Albanii i Macedonii Północnej. Poinformował o tym w Brukseli szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz. Ma to być demonstracja solidarności z tymi państwami i poparcie dla rozpoczęcia ich negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską.

UE nie dla Albanii i Macedonii Płn.? Kraje członkowskie nie doszły do porozumienia

Unijnym ministrom ds. europejskich nie udało się wypracować porozumienia w sprawie otwarcia negocjacji akcesyjnych dla Albanii i Macedonii...

zobacz więcej

Kraje członkowskie UE na razie nie zgodziły się na rokowania, mimo pozytywnej rekomendacji Komisji Europejskiej. W zeszłym roku sprzeciw zgłosiła Francja, wsparta przez Niderlandy i Danię.

Szef polskiej dyplomacji wyraził nadzieję, że w przyszłym miesiącu Wspólnota zdecyduje się jednak rozpocząć rokowania z władzami w Skopje i Tiranie.

– Jesteśmy za polityką otwartych drzwi. Bałkany są w pierwszej kolejności i należy traktować te państwa poważnie, a także zobowiązania ze strony Unii Europejskiej – powiedział szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Czaputowicz ocenił, że Macedonia Północna i Albania przeprowadzają reformy zgodnie z oczekiwaniami Unii.

– Reformy postępują, a przecież nie chodzi o to, żeby się zakończyły przed rozpoczęciem negocjacji. Po rozpoczęciu rozmów będzie jeszcze czas na doprecyzowanie wielu kwestii – powiedział.

Dodał, że „odkładanie samego faktu rozpoczęcia jest nieuzasadnione”. – Będziemy na pewno mobilizować opinię publiczną, żeby Unia Europejska wywiązała się ze swoich zobowiązań – zapewnił minister.

Polska wielokrotnie podkreślała, że otwarcie negocjacji z Macedonią Północną i Albanią to kwestia zapewnienia bezpieczeństwa i rozszerzenie wpływów w Unii Europejskiej w tym regionie.

źródło:
Zobacz więcej