Raport

#FabrykahejtuPO

Polscy uczeni stworzyli napęd wodorowy do motoszybowca

Próby konstruktorskie motoszybowca przeprowadzono w ośrodku w Jasionce (fot. AGH)

Polscy uczeni zbudowali generator ogniw paliwowych do motoszybowca zasilany gazowym wodorem. Motoszybowiec przeszedł już próby na pasie startowym. Były to pierwsze w Polsce testy motoszybowca zasilanego wodorem z ogniwami paliwowymi.

Wygląda jak płaszczka. Airbus zaprezentował rewolucyjny model samolotu [WIDEO]

Kadłub i „doczepione” do niego skrzydła – tak wyglądają samoloty niemal od początków lotnictwa. Już wkrótce tego rodzaju statki powietrzne mogą...

zobacz więcej

Motoszybowiec zasilany wodorem pomyślnie przeszedł próbę konstruktorską na pasie startowym lotniska Ośrodka Kształcenia Lotniczego w Jasionce koło Rzeszowa. W planach na najbliższy rok jest próbny lot motoszybowcem.

„Szybowiec z napędem wodorowym jest oszczędny i przyjazny środowisku. Produktem pracy generatora z ogniwami paliwowymi na wodór jest elektryczność, woda oraz ciepło odpadowe” – przekazała w komunikacie dla mediów kierowniczka projektu prof. Magdalena Dudek z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

„W przypadku zastosowań lotniczych możliwe jest wykorzystanie ciepła odpadowego na różne sposoby, np. do ogrzania kabiny pilota. Wykorzystanie takiego napędu wydłuża także czas lotu szybowca w porównaniu do innych źródeł energii, np. baterii elektrycznych” – czytamy w komunikacie.

Projekt, dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, został zrealizowany w konsorcjum naukowo-przemysłowym, którego liderem jest Politechnika Rzeszowska a konsorcjantami Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Zakład Szybowcowy Jeżów.

Urządzenie jest częścią hybrydowego układu zasilania, wyposażonego także w pakiet baterii elektrochemicznych. Moc układu z napędem wodorowym o wartości 10 kW jest wystarczająca do swobodnego lotu poziomego.

Czas pracy ogniw, a więc i czas lotu zależny jest od ilości zmagazynowanego wodoru w zbiornikach. Na przykład wodór skumulowany pod ciśnieniem około 200 bar w zbiornikach o pojemności 24 dm3 pozwoli na mniej więcej 25 minut lotu (zakładając, że ogniwa paliwowe pracują z pełną mocą). Wodór zmagazynowany pod ciśnieniem 300 bar umożliwia lot już przez około jedną godzinę.

Zastosowanie wyższych ciśnień magazynowania wodoru w kompozytowych zbiornikach pozwoli na wydłużenie czasu lotu. Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki urządzeniom podwyższającym ciśnienie tzw. boosterom, dostępnym już na rynku krajowym.

źródło:

Zobacz więcej