RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rak częściej diagnozowany u osób prowadzących bujne życie seksualne

Badanie przeprowadzili naukowcy z Wielkiej Brytanii (fot. Shutterstock/Twinsterphoto)

Duża liczba partnerów seksualnych wiąże się z wysokim prawdopodobieństwem zachorowania na raka; u kobiet koreluje też z występowaniem innych przewlekłych problemów zdrowotnych – czytamy na łamach „BMJ Sexual & Reproductive Health”.

Pijaną szwagierkę „pomylił” z żoną. Ofiara była pewna, że to jej mąż

Mężczyzna spod Chełma został skazany przez sąd za wykorzystanie seksualne pijanej szwagierki. Wyjaśniał, że pomylił ją z żoną. Sąd i prokuratura...

zobacz więcej

Naukowcy z Wielkiej Brytanii ustalili, że u mężczyzn mających historię 10 lub więcej relacji seksualnych raka diagnozuje się o 69 proc. częściej niż u panów, którzy przyznają się do seksu z nie więcej niż jedną osobą w ciągu całego życia. U kobiet prawdopodobieństwo takiej diagnozy jest nawet o 91 proc. wyższe.

Panie mające wielu partnerów seksualnych (co najmniej pięciu) są ponadto o 64 proc. bardziej narażone na inne długotrwałe problemy zdrowotne, które upośledzają ich codzienne funkcjonowanie.

W badaniu uwzględniono dane uzyskane od prawie 6 tys. osób powyżej 50. roku życia, które udzielały informacji m.in. na temat liczby partnerów seksualnych, stylu życia, stanu zdrowia czy wysokości dochodów.

Wśród mężczyzn do utrzymywania kontaktów seksualnych z 10 lub więcej osobami w ciągu całego życia przyznało się 22 proc. respondentów. Podobny odsetek badanych (20 proc.) zadeklarował współżycie z pięcioma do dziewięciu partnerów. Tymczasem niecałe 60 proc. panów stwierdziło, że do tej pory nie spało z więcej niż czterema osobami.

W Wielkiej Brytanii postępuje seksualizacja dzieci

Walia zdecydowała o wdrożeniu rocznego projektu dla szkół, w którym nadała status przedmiotu obowiązkowego „edukacji seksualnej i nauce o...

zobacz więcej

U kobiet procenty te rozkładały się nieco inaczej. Do posiadania co najmniej pięciu partnerów seksualnych przyznało się zaledwie 24 proc. badanych, w tym do 10 lub więcej - tylko 8 proc. Pozostałe panie twierdziły, że utrzymywały relacje seksualne z maksymalnie dwoma-pięcioma osobami (35,5 proc.) lub co najwyżej jedną (prawie 41 proc.).

W przypadku obu płci duża liczba partnerów seksualnych była związana z młodym wiekiem, statusem singla i bardzo wysokimi lub niskimi dochodami. Najbardziej „wyzwoleni” respondenci częściej pili, palili, ale też byli bardziej aktywni fizycznie.

Chociaż autorzy pracy nie zbierali informacji na temat rodzajów raka diagnozowanych u osób biorących udział w badaniu, pojawiły się przypuszczenia, że niektóre z nowotworów złośliwych mogły być następstwem chorób przenoszonych drogą płciową. Nie wiadomo natomiast, dlaczego liczne kontakty seksualne były u kobiet skorelowane z innymi przewlekłymi problemami zdrowotnymi.

źródło:

Zobacz więcej