RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Lewych faktur już prawie nie ma

„PB” zastanawia się, czy 229 tys. wyłapanych fikcyjnych faktur to dużo czy mało (fot. Shutterstock/fizkes)

W 2019 r. fiskus wykrył najmniej fikcyjnych faktur VAT od pięciu lat. To skutek uszczelniania systemu podatkowego – informuje „Puls Biznesu”.

Paweł Graś u Sowy: Absolutnie nie opłaca się już produkcja narkotyków, teraz tylko VAT

Portal tvp.info dotarł do nagrania z września 2013 r., na którym Paweł Graś z kolegami rozmawiają o wzroście przestępstw podatkowych w Polsce....

zobacz więcej

Ministerstwo Finansów przedstawiło „PB” dane o skuteczności zwalczania tzw. pustych faktur w 2019 r. „Okazuje się, że trzeci rok z rzędu utrzymuje się trend spadkowy. W efekcie kontroli celno–skarbowych oraz podatkowych wykryto ich w ubiegłym roku tylko 229 tys., czyli o 15 proc. mniej niż rok wcześniej i o 45 proc. mniej niż w rekordowym 2016 r. (421 tys.). Ich łączna wartość – 37,2 mld zł – także jest najniższa od pięciu lat (o 64 proc. niższa niż w rekordowym 2016 r.)” – napisano.

„PB” zastanawia się, czy 229 tys. wyłapanych fikcyjnych faktur to dużo, czy mało. „Wszystkich faktur VAT wykazanych w plikach JPK było 2 mld, fałszywe stanowiły więc zaledwie 0,011 proc.” – podano w artykule.

Biuro prasowe MF odnosząc się do tych informacji napisało: „Oceniając skuteczność Krajowej Administracji Skarbowej w wykrywaniu fikcyjnych faktur, należy mieć na uwadze, że działania i narzędzia zmierzające do eliminacji zjawiska pustych faktur (np. JPK, STIR, wykreślanie podmiotów z rejestru VAT, typowanie do kontroli przy użyciu zaawansowanych technik analizy i oceny ryzyka) mają jednocześnie wpływ na efektywność wykrywania tego typu nieprawidłowości”.

źródło:

Zobacz więcej