RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Europejski Trybunał Praw Człowieka: Hiszpania miała prawo odsyłać nielegalnych imigrantów

Europejski sąd wyjaśnił, że Madryt ma prawo odsyłać nielegalnych imigrantów do Maroka zaraz po ich wejściu do Melilli lub Ceuty (fot. Jesus Merida / Echoes Wire/Barcroft Media via Getty Images)

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu orzekł, że Hiszpania miała prawo odsyłać w ostatnich latach do Maroka złapanych na nielegalnym przekraczaniu granicy imigrantów z Afryki.

Coraz więcej imigrantów w Hiszpanii składa wnioski o azyl

Do Hiszpanii w minionym roku dotarła transportem lotniczym rekordowa liczba 112 tys. migrantów, którzy odmówili powrotu do swoich państw i złożyli...

zobacz więcej

Orzeczenie ma związek ze skargą Gonzalo Boye, znanego jako adwokat byłego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta. Boye reprezentował przed ETPC jednego z dwóch afrykańskich imigrantów, którzy w 2014 r. po wtargnięciu przez płot graniczny do Melilli, hiszpańskiej enklawy, zostali przekazani marokańskiej straży granicznej.

Władze w Madrycie twierdziły, że przekazując władzom w Rabacie nielegalnych imigrantów, miały prawo korzystać z postanowień hiszpańsko-marokańskiej umowy z 1992 r. o ochronie granic.

„Natychmiastowe odsyłanie imigrantów jest zgodne z ustawodawstwem i nie osłabia praw podstawowych” – orzekli sędziowie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Europejski sąd wyjaśnił, że Madryt ma prawo odsyłać nielegalnych imigrantów do Maroka zaraz po ich wejściu do Melilli lub drugiej hiszpańskiej enklawy, Ceuty.

Szturm na Ceutę. Policja odnalazła i aresztowała kilku migrantów

Policja aresztowała we wtorek 10 afrykańskich migrantów, którzy w lipcu wdarli się do Ceuty, hiszpańskiej enklawy sąsiadującej z Marokiem. Zarzuca...

zobacz więcej

Decyzja ETPC jest sprzeczna z orzeczeniem tego samego sądu z 2017 r. W ówczesnym orzeczeniu dotyczącym obywatela Wybrzeża Kości Słoniowej oraz imigranta pochodzącego z Mali trybunał w Strasburgu orzekł, iż Madryt złamał prawo odsyłając do Maroka obu mężczyzn. Nakazał też władzom Hiszpanii wypłatę każdemu z poszkodowanych kwoty 5 tys. euro.

W czerwcu 2018 r., krótko po dojściu do władzy rządu Pedra Sancheza, socjalistyczny gabinet zapowiedział, że zaniecha procederu zwracania nielegalnych imigrantów służbom Maroka. Po kilku miesiącach wznowiono jednak działania prowadzone przez centroprawicowy gabinet Mariano Rajoya wobec nielegalnych imigrantów.

O ile w 2017 r. Hiszpania przekazała władzom w Rabacie 607 ujętych na granicy w Ceucie i Melilli nielegalnych imigrantów, to już rok później było ich o 51 więcej. Dotychczas gabinet Sancheza nie ujawnił danych za 2019 r.

Hiszpańsko-marokańska umowa pozwala na natychmiastowe przekazanie władzom w Rabacie imigrantów, którzy ujęci zostali w pasie przygranicznym krótko po nielegalnym przeskoczeniu przez płoty graniczne w Ceucie lub Melilli.

źródło:

Zobacz więcej