RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wyłudzili 8 mln zł na fikcyjnym handlu złotem

Na wirtualnym kruszcu można zarobić realne miliony

Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali trzy osoby zamieszane w wyłudzanie podatku VAT na fikcyjnym handlu złotem i srebrem. Z ustaleń Prokuratury Regionalnej w Lublinie wynika, że na działalności oszustów Skarb Państwa stracił co najmniej 8 mln zł. Do tej pory zarzuty w tej sprawie usłyszało ponad 30 osób.

Śledczy zabrali „vatsterom” 30 mln zł i nie pozwolili wyłudzić 28 mln zł

Ponad 28 milionów złotych nienależnego podatku VAT próbował wyłudzić gang „vatsterów”, zajmujący się handlem artykułami elektronicznymi w ramach...

zobacz więcej

Tym razem w ręce śledczych wpadły dwie kobiety i mężczyzna, których rolą w gangu vatsterów było m.in. legalizowanie wyłudzonych pieniędzy. Magdalenie H., Przemysławowi P. i Agnieszce U. przedstawiono zarzuty udziału z organizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy.

Ponadto Magdalena H i Przemysław P. odpowiedzą za „udzielenia pomocy do popełnienia przestępstw przeciwko dokumentom i przestępstw skarbowych”. Całej trójce grozi do 15 lat więzienia.

Śledztwo w sprawie „złotej karuzeli” wszczęto w 2015 r., dzięki ustaleniom kontrolerów UKS w Lublinie, którzy sprawdzali jedną z miejscowych firm jubilerskich. Przedsiębiorca ten przedstawił 114 faktur, mających potwierdzać, że od stycznia 2014 r. do lutego 2015 r. kupił złoto i srebro (blachę i granulat) o wartości ponad 54 mln zł.

W tym samym czasie, firma miała sprzedać posiadane kruszce jednej z belgijskich firm za 12 mln euro. Oczywiście dokumenty były sfałszowane i posłużyły do uzyskania zwrotu podatku VAT. Oszustom udało się wyłudzić ponad 8 mln zł. Wypłatę ok. 2 mln zablokowała lubelska skarbówka.

Do tej pory zarzuty za udział w „złotej karuzeli” usłyszało ponad 30 osób. Na razie udało się zabezpieczyć majątki podejrzanych o wartości 3,2 mln zł.

źródło:
Zobacz więcej