RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sasin: nie wyobrażam sobie, żeby strona rosyjska uniemożliwiała wizytę w Smoleńsku

Wicepremier Sasin był pytany o nadchodzące rocznice zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej (fot Viktor Drachev\TASS via Getty Images)

Nie wyobrażam sobie sytuacji, żeby strona rosyjska uniemożliwiała stronie polskiej wizytę w Smoleńsku i Katyniu – powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

MSZ: Zwrócimy się do Rosji z prośbą o umożliwienie organizacji obchodów w Katyniu

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz poinformował, że w najbliższym czasie polskie władze zwrócą się z oficjalną prośbą do strony...

zobacz więcej

Jacek Sasin w czwartek na antenie Polsat News był pytany o nadchodzącą 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Premier Mateusz Morawiecki w swoim wpisie na Facebooku podkreślił, że 10 kwietnia, w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej, chce być i w Smoleńsku, i w Katyniu. Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował, że prezydent wyraził oczekiwanie wobec premiera i rządu, by podjąć działania umożliwiające godne przygotowanie uroczystości w 80. rocznicę zbrodni katyńskiej.

Wicepremier Sasin był pytany, co się stanie, jeśli na tę wizytę nie zgodzi się Moskwa. – Zostaną podjęte działania drogą dyplomatyczną, żeby wszystkie wymagane zgody dyplomatyczne od strony rosyjskiej uzyskać – powiedział.

Sasin zwrócił przy tym uwagę, że relacje polsko–rosyjskie nie są najlepsze, a dzieje się tak – ocenił – z winy Rosji. Podkreślił, że nie wyobraża sobie sytuacji, że strona rosyjska będzie uniemożliwiać stronie polskiej przyjazd. – Szczerze mówiąc, nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, żeby strona rosyjska uniemożliwiała tę wizytę. Myślę, że uda się znaleźć takie rozwiązanie, że do tej wizyty dojdzie – powiedział.

Sasin poinformował, że sam też chciałby wziąć udział w obchodach. – Chciałabym oddać hołd ofiarom tej tragedii tam na miejscu – zadeklarował.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu–154, z delegacją udającą się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

źródło:

Zobacz więcej