RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Posłowie zdecydowali o przeniesieniu środków z OFE do IKE

Ci, którzy nie zgodzą się na przekazanie środków z OFE na IKE będą mogli złożyć deklarację o przekazanie pieniędzy do ZUS (fot. Shutterstock/whitelook)

Sejm uchwalił w czwartek wraz z poprawkami PiS ustawę o przeniesieniu środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Zgodnie z ustawą, ok. 154 mld zł, które obecnie znajdują się w funduszach zostanie przekazanych na IKE, będą podlegały dziedziczeniu.

„To oddanie funduszy emerytom”. Przeniesienie środków z OFE dotyczy 16 mln Polaków

Ustawą o przeniesieniu środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne oddajemy fundusze emerytom – zaznaczył minister...

zobacz więcej

Za ustawą wraz z poprawkami głosowało 232 posłów, 219 było przeciw, żaden z połów się nie wstrzymał. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

Wcześniej, w czwartek, połączone sejmowe komisje: finansów publicznych oraz polityki społecznej i rodziny pozytywnie zarekomendowały osiem poprawek PiS o charakterze redakcyjno-doprecyzowującym zgłoszonych do projektu ustawy.

Ustawa dotyczy przeniesienia środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne zakłada, że ok. 154 mld zł, które obecnie znajdują się w funduszach zostanie przekazanych na IKE, będą podlegały dziedziczeniu, a po osiągnięciu wieku emerytalnego będą mogły być wypłacone w całości bądź w ratach. Przekazanie pieniędzy z OFE do IKE nastąpi automatycznie.

Ci, którzy nie zgodzą się na przekazanie środków z OFE na IKE będą mogli złożyć deklarację o przekazanie pieniędzy do ZUS.

Z tytułu przekształcenia OFE w IKE wnoszona będzie opłata odpowiadająca wartości 15 proc. aktywów netto OFE.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2020 r., z wyjątkiem niektórych artykułów.

Ustawa teraz trafi do Senatu.


Projekt ustawy o przeniesieniu środków z OFE do IKE skierowany do sejmowych komisji


Rząd przyjął projekt noweli o przeniesieniu środków z OFE do IKE

źródło:

Zobacz więcej