RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier Morawiecki: Polska z rekordową nadwyżką za 2019 rok

Nadwyżka jest rekordowa (fot. Shutterstock/Oleksandr Dudnyk)

Najnowsze dane o bilansie płatniczym pokazały, że w 2019 r. Polska miała rekordowo wysoką nadwyżkę na rachunku bieżącym, na poziomie 1,1 proc. PKB – napisał w czwartek na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

PKB w Polsce zwolni. Są wyniki raportu Banku Światowego

Tempo wzrostu PKB w 2019 wyniosło w Polsce 4,3 proc., w 2020 roku będzie to 3,6 proc. – prognozują analitycy Banku Światowego w styczniowym...

zobacz więcej

NBP podał w czwartek, że nadwyżka w obrotach bieżących w grudniu 2019 r. wyniosła 990 mln euro wobec konsensusu 551,3 mln euro deficytu.

„Najnowsze dane o bilansie płatniczym pokazały, że w 2019 r. Polska miała nadwyżkę na rachunku bieżącym na poziomie 1,1 proc. PKB. To rekordowo wysoki wynik. Nasze firmy radzą sobie najlepiej w regionie, znacznie wzrósł eksport towarów. To pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość” – napisał premier Mateusz Morawiecki.NBP podał też, że eksport wzrósł o 10,6 proc. w ujęciu rocznym wobec konsensusu wzrostu o 8,8 proc. rok do roku, natomiast import wzrósł o 0,8 proc. w ujęciu rocznym wobec prognozy wzrostu o 4,9 proc.

źródło:
Zobacz więcej