RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dwuwładza w Sądzie Najwyższym? „Patu nie będzie”

„Nie będzie dwóch prezesów SN” (fot. arch. PAP/Tomasz Gzell)

Nie ma możliwości zaistnienia takiej okoliczności, że będą dwie głowy Sądu Najwyższego albo dwa Zgromadzenia Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info poseł PiS Przemysław Czarnek.

„Naraził się władzy. Nie darują mu tego”. Tusk broni Giertycha

„Roman Giertych naraził się władzy ujawniając jej korupcyjny charakter i broniąc jej oponentów. Dziś po raz kolejny obnażył też istotę jej...

zobacz więcej

Za kilka tygodni Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN ma wyłonić pięciu kandydatów na stanowisko I Prezesa SN. Kadencja obecnej prezes Małgorzaty Gersdorf dobiega końca z końcem kwietnia.

W mediach pojawiły się informacje – w piątek w życie wchodzi ustawa o odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów – że może dojść do sytuacji, w której Zgromadzenie Ogólne nie dopuści do wyboru pięciu kandydatów sędziów z izb Dyscyplinarnej i Kontroli Nadzwyczajnej.

Nie jest pewne, jak postąpi w tej sprawie I prezes. Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, rzecznik prasowy SN Michał Laskowski wskazuje, że „na dziś prof. Małgorzata Gersdorf planuje zaprosić sędziów Izby Dyscyplinarnej SN do udziału w zgromadzeniu”. „Jakkolwiek bowiem składy orzekające w Izbie Dyscyplinarnej nie są sądem, co wynika z orzeczeń SN, to sami orzekający zdaniem I prezes sędziami są” – czytamy.

Gazeta cytuje też „ekspertów” prawniczych. W ocenie konstytucjonalisty z SWPS prof. Mariusza Bidzińskiego, dopuszczenie do posiedzenia sędziów izby Dyscyplinarnej i Kontroli byłoby niezgodne z orzecznictwem SN. Chodzi o nieformalne oświadczenie trzech izb SN, w których stwierdzono, że Izba Dyscyplinarna nie jest sądem.

TSUE: Doniesienia o możliwych karach dla Polski nie pochodzą od nas

Informacje dziennika „Rzeczpospolita” o tym, że kara 2 mln euro dziennie może grozić Polsce, jeżeli „nie zamrozi” działania Izby Dyscyplinarnej...

zobacz więcej

– Oni nie są sędziami – powiedział Bidziński. – Nie widzę zatem podstaw, by zwołująca zgromadzenie I prezes SN dopuściła do udziału w nim osoby pełniące funkcje orzecznicze w tejże izbie. Zarazem dodawany art. 13a ustawy o Sądzie Najwyższym sprawia wrażenie wręcz skrojonego pod ten przypadek – powiedziała z kolei prof. Joanna Juchniewicz, konstytucjonalistka z UWM.

O ocenę tej sytuacji zwróciliśmy się do posła PiS Przemysława Czarnka. Jak zaznacza nasz rozmówca, „nie ma prawnej możliwości zwołania Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego w celu wybrania pięciu kandydatów na Pierwszego Prezesa SN bez udziału sędziów wszystkich pięciu izb SN”. – To jest poza wszelkim sporem – zaznacza.

– Zwołanie zgromadzenia bez udziałów sędziów Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli byłoby całkowitym złamaniem podstaw prawnych funkcjonowania Zgromadzenia Ogólnego i skutkowałoby zupełnie bezprawnym wyborem pięciu kandydatów. To jest poza wszelką dyskusją – wskazał.

Czarnek stwierdził też, że sama Małgorzata Gersdorf – jak wynika z wypowiedzi sędziego Laskowskiego – „zamierza zwołać zgromadzenie z udziałem sędziów wszystkich pięciu izb”.

Giertych spodziewa się aresztu. Były senator PO: To pajac, a nie adwokat

Były senator Platformy Obywatelskiej Robert Smoktunowicz skomentował na Twitterze „polityczne przedstawienie” przed Izbą Dyscyplinarną Romana...

zobacz więcej

– To kolejny dowód na to, że szykowany jest potężny zamach na ustrój RP. Sama Gersdorf twierdzi, że musi zwołać te zgromadzenie ze wszystkimi izbami, bo choć powołując się na orzeczenie trzech izb z 23 stycznia sędziowie ci nie mogą orzekać, to sędziami są. Bo SN w tym nieformalnym oświadczeniu, niewywołującym skutków prawnych, nie mówi, że to nie są sędziowie, tylko ich orzekanie byłoby obarczone wadą prawną – podsumowuje.

Odnosząc się do konstytucjonalistów, na których powołuje się „DGP”, wskazał, że „prof. Bidziński czy prof. Juchniewicz twierdzą, że ci sędziowie nie są sędziami”. – Oni nawet nie czytają tej nieformalnej uchwały trzech izb, wychodzą ponad nią – powiedział.

Czarnek ocenił, że takie postawy pokazują, „jakie nastroje są wsród kasty sędziowskiej i prawników – nastroje całkowicie rewolucyjne”.

Co jeśli Zgromadzenie Ogólne zostanie przeprowadzone bez sędziów wszystkich izb SN? – Nie będzie miało mocy prawnej i do podejmowania decyzji. Wtedy będą uruchomione te mechanizmy, które jutro wchodzą w życie. Nie ma możliwości zaistnienia tej okoliczności, że będą dwie głowy SN albo dwa zgromadzenia – wskazał.

– Jeśli będzie zgromadzenie, to ewentualnie to zwołane przez p.o. I Prezesa SN zgodnie z nową ustawą. To będzie to jedyne, bo poprzednie zostało zwołane niezgodnie z prawem – wyjaśnia nasz rozmówca.

źródło:
Zobacz więcej