RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Punktualność pociągów pasażerskich. Zdumiewający wynik statystyk

Sprawdzono IV kwartał 2019 roku (fot. arch. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Prawie 92 proc. pociągów pasażerskich dojechało punktualnie do stacji końcowej w IV kwartale 2019 r. – poinformował w komunikacie Urząd Transportu Kolejowego. Jeśli chodzi o składy towarowe, to było to prawie 41 proc.

Niespodzianka od PKP. Pociągi wracają na prawie 200 km zmodernizowanych torów

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i przewoźnicy wspólnie wprowadzili ostatnią w tym roku korektę rozkładu jazdy pociągów. Podróżni skorzystają z...

zobacz więcej

Jak poinformował UTK, przez trzy ostatnie miesiące roku 2019 przewoźnicy kolejowi uruchomili ponad 540 tys. pociągów – niespełna 430 tys. pasażerskich oraz ponad 110 tys. towarowych. W tym czasie odwołano 3594 pociągi pasażerskie oraz 9306 towarowych.

Opóźnienie poniżej 6 minut – uznawane w statystykach jako przyjazd o czasie – miało 66,1 tys. pociągów pasażerskich. 33,9 tys. pociągów to składy, które do stacji końcowej dojechały z opóźnieniem wyższym niż 5 minut i 59 sekund, ale nie większym niż 59 minut i 59 sekund. Średni czas opóźnień powyżej 5 minut i 59 sekund wyniósł w IV kwartale 22 minuty i 30 sekund.

Z wyliczeń UTK wynika, że w przypadku przewozów pasażerskich najniższą punktualność w IV kwartale zanotowano w październiku. „Na taki wynik znaczący wpływ miał pożar stacji przekaźnikowej odpowiedzialnej za kontrolę urządzeń sterowania ruchem kolejowym w Leszczynach w województwie śląskim. Zdarzenie to miało wpływ na punktualność przewozów krajowych oraz międzynarodowych. Pożar wybuchł 16 października 2019 r., a jako przyczyna opóźnień pociągów wskazywany był jeszcze przez wiele dni po tym zdarzeniu” – napisano.

Również dla przewozów towarowych październik okazał się pod względem punktualności najgorszym miesiącem ostatniego kwartału ubiegłego roku. Punktualnych było wówczas 39 proc. pociągów towarowych. Na taki wynik wpływ miał również pożar na stacji Leszczyny.

źródło:
Zobacz więcej