RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Santander widzi rynki z większymi zarobkami. Może rozważać sprzedaż polskiego banku

Prezes Grupo Santander twierdzi, że polski bank jest tak samo ważną częścią grupy jak jej banki w USA czy Hiszpanii (fot. Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski)

Mówi się o rozważanym przez Grupo Santander scenariuszu sprzedaży banku w Polsce. Hiszpanie twierdzą, że nie zamierzają go sprzedawać, a polski rynek jest równie ważny jak inne – informuje w środę „Rzeczpospolita”.

Miliardowe straty Deutsche Bank. To już piąty rok z rzędu

Największy niemiecki bank Deutsche Bank odnotował w zeszłym roku 5,7 mld euro strat netto. Analitycy podkreślają, że jest to piąta z kolei roczna...

zobacz więcej

„Na rynku przybywa głosów wskazujących, że Grupo Santander, kontrolująca 66,3 proc. akcji Santander Banku Polska, może zrewidować swoją strategię dotyczącą wicelidera sektora bankowego w naszym kraju. Z naszych informacji, pochodzących z trzech wiarygodnych źródeł w sektorze bankowym, wynika, że jedną z rozważanych opcji jest sprzedaż polskiego banku” – podaje „Rzeczpospolita”.

Jak informuje „Rz”, Grupo Santander, zapytana przez dziennik o tę sprawę, przytoczyła wypowiedź prezes Any Botin z końca stycznia, gdy ta podczas konferencji została zapytana o plotki na temat osoby mającej doradzać przy potencjalnej sprzedaży Santander Banku Polska.

– Nie zamierzamy sprzedawać polskiego banku – odpowiedziała wówczas Botin. Dodała, że jest on tak samo ważną częścią grupy jak jej banki w USA czy Hiszpanii.

Czytamy w „Rz”: „Według naszych rozmówców powodem ewentualnego wycofania się Santandera z Polski miałyby być decyzje strategiczne dotyczące tego, gdzie uzyskuje on najwyższe zwroty z kapitału, i determinujące to, gdzie będzie się rozwijać”.

BGK: 8,4 mld zł gwarancji dla małych i średnich firm

Już 160 tys. firm skorzystało z gwarancji Banku Gospodarstwa Kredytowego, pozyskując 170 mld zł kredytów – mówi wiceprezes BGK Włodzimierz Kocon. W...

zobacz więcej

Według dziennikarzy, „Grupo Santander, mimo ostatniego pozytywnego zaskoczenia pod względem współczynników kapitałowych, ma ograniczone zasoby kapitału i tak jak inni gracze z Europy odczuje wejście w 2022 r. wymogów wynikających z regulacji Bazylea IV”.

„Jednocześnie chce się szybko rozwijać w Ameryce Południowej, gdzie rentowność jest znacznie wyższa niż w Polsce” – dodano.

„Rz” przypomina, że w 2019 r. ROTE (zwrot z kapitałów pomniejszonych o wartości niematerialne i prawne) osiągnięty przez grupę w Ameryce Południowej wyniósł 21 proc., w Ameryce Północnej – 9 proc., a w Europie – średnio 10 proc.

W Polsce było to 11 proc., ze względu nie tylko na wyższe wymogi kapitałowe, ale też niższy zysk wynikający ze sporych rezerw na hipoteki frankowe i zwrotu części prowizji za spłacone przed czasem kredyty konsumenckie, a także mniejszy, niż oczekiwano, pozytywny wpływ fuzji z częścią podstawową Deutsche Banku Polska.

źródło:
Zobacz więcej