RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Daimler niezadowolony z zysku. Kilka tysięcy osób może stracić pracę

Do koncernu Daimler AG należy między innymi marka Mercedes Benz (fot. Daimler/mat.pras.)

Zysk niemieckiego koncernu motoryzacyjnego Daimler AG w 2019 roku wyniósł 2,7 mld euro. To 64 proc. mniej niż rok wcześniej, kiedy przedsiębiorstwo osiągnęło 7,6 mld euro zysku. Nowa strategia kierownictwa nie wyklucza redukcji zatrudnienia.

Dobre wieści dla kierowców. Ceny paliwa pójdą w dół

W przyszłym tygodniu ceny na stacjach powinny spadać średnio do kilku groszy na litrze – prognozują analitycy z BM Reflex. Portal e-petrol zauważa,...

zobacz więcej

W minionym roku koncern sprzedał 3,34 miliona pojazdów (samochodów osobowych, autobusów i ciężarówek) – tyle samo co w 2018 roku. Odnotowano też wzrost obrotów o trzy procent z 167,4 do 172,7 mld euro.

– Mimo że wyniki za 2019 są wciąż odbiciem dużego zapotrzebowania na nasze atrakcyjne produkty, nie jesteśmy zadowoleni z zysków – oświadczył szef zarządu Daimlera Ola Källnius. Jak podkreślił, „wpływ na takie wyniki finansowe miały znaczące obciążenia w ubiegłym roku”. Media wskazują, że do tych obciążeń należy między innymi afera spalinowa.

Aby podołać zmianom w przemyśle motoryzacyjnym, Daimler zamierza wprowadzić „strategię zrównoważonego biznesu”. Telewizja Deutsche Welle informuje, że aby osiągnąć cele dotyczące emisji CO2 oraz finansowania ważnych dziedzin elektromobilności, konieczne są ogromne nakłady techniczne i finansowe, w tym podniesienie wydajności, przy jednoczesnym odchudzeniu przedsiębiorstwa.

Już w listopadzie ubiegłego roku koncern zapowiedział likwidację około 10-15 tysięcy miejsc pracy. Po koniec roku dla Daimlera pracowało niemal 300 tys. osób na całym świecie.źródło:
Zobacz więcej