RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronawirus śmiertelnym zagrożeniem? Inny wirus zabił już tysiące Amerykanów

Thomas Price, były Sekretarz Zdrowia i Opieki Społecznej USA, otrzymuje szczepionkę przeciw grypie, Waszyngton, 2017 r. (fot. REUTERS/Kevin Lamarque)

Do tej pory w Stanach Zjednoczonych potwierdzono pięć przypadków zakażenia koronawirusem z Chin. Istnieje jednak wirus, który zbiera znacznie większe żniwo. Tylko w tym sezonie zaraziło się nim 15 mln Amerykanów, a z powodu powikłań zmarło już 8,2 tys. ludzi.

„Są trzy scenariusze rozprzestrzeniania koronawirusa”. Jeden to pandemia

Teoretycznie są możliwe trzy scenariusze rozprzestrzeniania się koronawirusa wykrytego w Wuhanie – uważa konsultant krajowy w dziedzinie chorób...

zobacz więcej

Choroba, która uśmierca tysiące obywateli USA nie jest nowa – chodzi o grypę. Zdaniem Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych sezon grypowy 2019-2020 będzie jednym z najgorszych od dekady. W związku z powikłaniami chorobowymi poddano już hospitalizacji ok. 140 tys. osób.

Jak wskazują specjaliści, wielu Amerykanów lekceważy objawy myśląc, że mają do czynienia ze zwykłym przeziębieniem.

– Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak naprawdę śmiertelną chorobą jest grypa – mówi doktor Margot Savoy z Lewis Katz School of Medicine at Temple University w Filadelfii. Co roku na grypę umiera co najmniej 12 tys. Amerykanów.

W sezonie 2017-2018 liczba zachorowań w USA osiągnęła liczbę 45 mln. Zmarło wówczas ok. 61 tys. mieszkańców Stanów Zjednoczonych.

Grypa jest szczególnie niebezpieczna przy wtórnych infekcjach. Większe ryzyko powikłań występuje także u osób borykających się z chorobami przewlekłymi. Walka z grypą jest tym trudniejsza, że wirus mutuje i zmienia się co roku.

Zdarza się, że dominujący szczep w danym sezonie będzie bardziej zjadliwy niż w poprzednich latach, co może wpływać na liczbę zarażonych oraz nasilenie objawów choroby.

Specjaliści przekonują, że najskuteczniejszą obroną przed powikłaniami pogrypowymi są szczepienia. Jak wynika z badań, szczepionki zmniejszają ryzyko wystąpienia groźnych komplikacji o ok. 60 proc.

źródło:
Zobacz więcej