Bodnar o propozycji Ziobry: Pytanie, czy to kompromis czy kompromitacja

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar (fot. PAP/Rafał Guz)

„Pytanie, czy to kompromis czy kompromitacja?” – pytał w rozmowie z gazetą.pl Adam Bodnar rzecznik praw obywatelskich odnosząc się do spotkania wiceszefowej KE ze Zbigniewem Ziobrą, który stwierdził, że – „w geście dobrej woli zaproponował pani komisarz kompromis możliwy do przeprowadzenia w ramach wyłaniania sędziów w Polsce”.

„Polski rząd nigdy się nie zgodzi na wprowadzenie segregacji państw UE”

Polski rząd nigdy nie zgodzi się na wprowadzenie segregacji państw Unii Europejskiej. Nie może być tak, że w jednych państwach Komisja Europejska...

zobacz więcej

– Pytanie, czy to jest kompromis, czy to jest kompromitacja. Bo jak słyszę ministra sprawiedliwości, który w ten sposób, tak dość buńczucznie, reaguje na poważną rozmowę i proponuje rozwiązania, które tylko i wyłącznie mają oddalić nas od tematu dyskusji... Co więcej – kiedy on doskonale wie, że te rozwiązania są nieadekwatne do naszej sytuacji – mówił w rozmowie z gazetą.pl Bodnar.

We wtorek w resorcie sprawiedliwości gościła wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, unijna komisarz ds. wartości Vera Jourova, która przebywa z wizytą w Warszawie w związku z przeprowadzaną reformą sądownictwa.

Jak przekazał minister Ziobro, w geście dobrej woli zaproponował pani komisarz kompromis możliwy do przeprowadzenia w ramach wyłaniania sędziów w Polsce. „Uznałem bowiem, że warto wyjść z taką inicjatywą i zadeklarowałem gotowość przekonywania kolegów i koleżanek z obozu rządzącego, by zastanowić się nad wypracowaniem nowego modelu wyłaniania sędziów” – mówił minister sprawiedliwości.

„Nie postrzegałam tego jako zaproponowanego kompromisu” – skwitowała zapewnienia Ziobry unijna komisarz.

źródło:
Zobacz więcej