RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronawirus w Chinach. Większość ofiar śmiertelnych to osoby starsze

Wśród zakażonych są również pracownicy służby zdrowia (fot. PAP/EPA/STRINGER)

Do 132 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wirusa 2019-nCoV w Chinach. Zarażonych jest już prawie 6 tysięcy osób – podała Narodowa Komisja Zdrowia w Pekinie.

Polak w Wuhanie: Koronawirus zablokował miasto, czekamy na ewakuację

Czekamy na ewakuację, walizki w gotowości – powiedział fotograf Arek Rataj, jeden z Polaków przebywających w chińskim mieście Wuhan. Zostało ono...

zobacz więcej

Zdecydowana większość nowych przypadków zarażeń oraz zgony stwierdzane są w mieście Wuhan, które jest epicentrum rozprzestrzeniania się patogenu. Cała prowincja Hubei, której stolicą jest Wuhan, objęta jest zakazem wyjazdów.

Lokalne władze podały, że większość ofiar śmiertelnych zarażenia wirusem to osoby po 60 roku życia, u których wcześniej występowały choroby przewlekłe.

Naukowcy z Uniwersytetu Hongkońskiego uważają, że liczba zarażeń jest znacznie większa od podawanych przez władze. Przewidują, że szczyt zachorowań w dużych chińskich metropoliach, takich jak Pekin czy Kanton będzie przypadał na kwiecień i maj.

Zhong Nanshan, jeden z głównych chińskich ekspertów ds. pulmunologii ocenia, że szczyt zachorowań będziemy obserwować w okresie od tygodnia do 10 dni. W jego opinii później nie powinno być gwałtownego wzrostu liczby zarażonych.

Wirus dotarł już między innymi do kilku krajów europejskich. W środę unijni komisarze mają dyskutować o ewentualnych decyzjach na poziomie europejskim. Ocenę sytuacji przedstawią komisarze – do spraw zdrowia i zarządzania kryzysowego.

– Komisarze poinformują też o środkach bezpieczeństwa podjętych przez unijne kraje, które mają pomóc w walce z wirusem w Europie – poinformowała rzeczniczka Komisji Dana Spinant. Dodała, że Komisja uruchomiła system wczesnego ostrzegania, by na bieżąco zbierać informacje, a także centrum reagowania kryzysowego, gdyby któreś z państw poprosiło o pomoc.

źródło:
Zobacz więcej