Firma związana z Polsatem miała zarobić 70 mln. Programiści udostępnili projekt za darmo

„Oferujemy rozwiązanie tańsze, sprawiedliwe i transparentne” – piszą organizatorzy (fot. ferznamka.cz)

401 mln koron (blisko 68 mln zł) chciało wydać czeskie ministerstwo transportu na system elektronicznych winiet autostradowych. Zamówienie bez przetargu otrzymała polska firma Asseco, należąca do Cyfrowego Polsatu. Gdy informację podano do publicznej wiadomości, 60 programistów w ciągu jednego weekendu stworzyło i udostępniło system za darmo.

Gigantyczna kara dla Cyfrowego Polsatu. „Naruszył zbiorowe interesy konsumentów”

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Cyfrowy Polsat dwie kary, w sumie 34,9 mln zł. Zarzuca firmie naruszenie zbiorowych interesów...

zobacz więcej

Publiczny hackathon (maraton informatyczny), podczas którego opracowano system, zorganizował Tomáš Vondráček, dyrektor generalny agencji interaktywnej Actum. „Chcemy udowodnić, jakim absurdem jest składanie zamówienia na 401 mln na projekt, który kilku ogarniętych ludzi zrobi w weekend” – napisał Vondráček na Facebooku.

I rzeczywiście w niedzielny wieczór przedsiębiorca ogłosił, że platforma jest gotowa i dostępna publicznie.

„Połączyliśmy siły najlepszych programistów i innych profesjonalistów i w ciągu jednego weekendu zaprogramowaliśmy e-shop z winietami autostradowymi, który zaoferowaliśmy władzom państwa jako alternatywne rozwiązanie. Tańsze, sprawiedliwe i transparentne” – napisano na portalu społecznej e-winiety, ferznamka.cz.

Rząd jest tą alternatywą zainteresowany. W poniedziałek z Vondráčkiem spotkał się, z własnej inicjatywy, premier Czech, Andrej Babiš, który już wcześniej w związku z zamówieniem na e-winiety zdymisjonował dotychczasowego ministra transportu, Vladimíra Kremlíka.

Jaki będzie dalszy los kontraktu, jeszcze nie wiadomo. Możliwe jest jego anulowanie, bądź dalsza współpraca z Asseco ale w zmienionej formie.

źródło:
Zobacz więcej