Brytyjski raport ws. nowego systemu migracyjnego zaleca obniżenie progu zarobków

Zasady nowego systemu mamy poznać w marcu (fot. REUTERS/Agnieszka Flak)

Niższy próg zarobków dla imigrantów chcących przyjechać do Wielkiej Brytanii po brexicie – to jedno z zaleceń Komisji ds. Migracji, na której raporcie opierać się będzie rząd, opracowując nowy system migracyjny.

Brexit uchwalony. Decyzja należy do królowej

Brytyjski parlament ostatecznie przyjął projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej. Izba Lordów zdecydowała, że nie...

zobacz więcej

Nie 30 tys. funtów rocznie, jak chce rząd, a nieco ponad 25,5 tys.: według raportu, tyle powinny wynosić minimalne zarobki Polaka, Pakistańczyka czy Francuza, którzy chcieliby przyjechać do Królestwa po wyjściu kraju z Unii Europejskiej i zakończeniu okresu przejściowego w grudniu tego roku.

Autorzy ostrzegają, że zapowiadany przez administrację Borisa Johnsona system punktowy powinien dotyczyć tylko stanowisk wymagających wyższych kwalifikacji. Analiza zaleca, by drzwi dla kelnerów, sprzątaczy czy pielęgniarek pozostały otwarte szerzej, bo takie sektory mogą ucierpieć. Wcześniej podobne obawy wyraziły organizacje zrzeszające przedsiębiorców.

Spodziewane efekty takiego systemu to według autorów analizy nieznaczne spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego, ale też niewielki wzrost PKB na głowę, a także wydajności pracy i niewielkie zmniejszenie się kolejek w przychodniach czy szpitalach.

Z drugiej strony komisja przewiduje niewielkie pogorszenie sytuacji w sektorze opieki nad ludźmi starszymi, gdzie dziś pracuje wielu imigrantów, m. in. z Polski.

Rząd podkreśla, że dzisiejszy raport będzie kluczowym czynnikiem w planowaniu nowego systemu imigracyjnego, ale ministrowie i sam premier Johnson zapowiadali dotąd bardziej zdecydowane ograniczenia imigracji, traktując to jako spełnienie podstawowej obietnicy danej zwolennikom wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Zasady nowego systemu mamy poznać w marcu.

źródło:
Zobacz więcej