Zaprezentowano nieznane zdjęcia obozu w Sobiborze 

Zaprezentowane zdjęcia są cennym źródłem informacji (fot. REUTERS/Annegret Hilse)

Niemieccy historycy zaprezentowali w Berlinie nieznane wcześniej zdjęcia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Sobiborze. Wśród nich jest fotografia przedstawiająca zdaniem badaczy Johna Demjaniuka – zbrodniarza wojennego, byłego strażnika tego obozu.

Uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz- Birkenau

zobacz więcej

Jak podkreśla Agencja Reutera, zachowało się niewiele fotografii przedstawiających obóz zagłady w Sobiborze, więc zaprezentowane zdjęcia są cennym źródłem informacji o tym, jak funkcjonował obóz i o osobach, które były w jego działanie zaangażowane.

Zdjęcia należały niegdyś do Johanna Niemanna, zastępcy komendanta obozu zagłady w Sobiborze, który został zabity podczas powstania więźniów. Historykom przekazali je jego potomkowie.

Na niektórych fotografiach widać samego Niemanna, m.in. pozującego na koniu na rampie, na której zatrzymywały się pociągi z więźniami. Na dwóch zdjęciach widać postać przypominającą Demjaniuka.

Historycy zwrócili się do policji z prośbą o pomoc w identyfikacji osoby na fotografii. – Konkluzja, że prawdopodobnie jest to John Demjaniuk, jest wynikiem połączenia najnowocześniejszych metod policyjnych i badań historycznych – powiedział historyk Martin Cueppers.

Kolekcja zdjęć została przekazana archiwom Muzeum Holokaustu (United States Holocaust Memorial Museum) w Waszyngtonie.

Syn Demjaniuka w oświadczeniu wysłanym Agencji Reutera napisał, że fotografie nie przesądzają o winie jego ojca. „Te zdjęcia na pewno nie dowodzą, że mój ojciec był w Sobiborze, mogą go nawet odciążyć, gdy zostaną zbadane sądowo” – napisał. Pochodzący z Ukrainy Demjaniuk w maju 2011 r. został skazany w Monachium na karę pięciu lat więzienia za udział w zamordowaniu 28 tys. Żydów, zgładzonych w Sobiborze w 1943 r. Był strażnikiem w tym obozie od marca do września 1943 r.

Bezpośrednio po ogłoszeniu wyroku sąd nakazał uwolnienie skazanego ze względu na jego podeszły wiek. Na wolności Demjaniuk oczekiwał na rozpatrzenie apelacji od wyroku. Zmarł w marcu 2012 r. w wieku 91 lat w domu spokojnej starości w bawarskim Bad Feilnbach.

źródło:

Zobacz więcej