RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Fałszywy paszport Ładosia uratował matkę publicysty „Timesa”, członka Izby Lordów 

Fałszywe paszporty zostały wystawione przez poselstwo RP w Szwajcarii, które w ramach pomocy niesienia pomocy Żydom dostarczyło ich kilka tysięcy (fot. Keystone-France\Gamma-Rapho via Getty Images)

Matka Daniela Finkelsteina, brytyjskiego dziennikarza i publicysty „The Times”, członka Izby Lordów, została uratowana z Holokaustu dzięki fałszywemu paszportowi Paragwaju. Dostarczyło je poselstwo w RP w Bernie w ramach akcji tzw. grupy Ładosia.

„Mama o zmroku czołgała się pod dziecięcy barak". Wspomina ofiara eksperymentów Mengele

Moim całym światem przez kilkanaście długich miesięcy był obozowy barak, a w nim prycza i strach przed szczurami, psami i dorosłymi ludźmi w...

zobacz więcej

O przypadku wypuszczenia Mirjam Wiener, jej dwóch sióstr i matki z niemieckiego obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen w styczniu 1945 r. w ramach wymiany więźniów, dzięki fałszywym paszportom Paragwaju wiadomo było już wcześniej.

Wątek pojawił się m.in. trzy lata temu we wspomnieniu opublikowanym na łamach „Timesa” po śmierci Mirjam, która po wojnie wyszła za mąż za Ludwika Finkelsteina i osiedliła się w Wielkiej Brytanii.

Dotychczas nie było jednak wiadomo, że paszporty zostały wystawione przez poselstwo RP w Szwajcarii, które w ramach pomocy niesienia pomocy Żydom dostarczyło kilka tysięcy sfałszowanych dokumentów. Nazwiska Mirjam, Evy i Ruth Wiener oraz ich matki Margarethe (zmarła zaraz po uwolnieniu) z rodziny znanego działacza żydowskiego Alfreda Wienera znajdują się na tzw. liście Ładosia, opublikowanej w połowie grudnia zeszłego roku przez Instytut Pileckiego.

Zawiera ona nazwiska 3262 Żydów, którzy dzięki działaniom poselstwa RP otrzymali fałszywe paszporty któregoś z państw Ameryki Łacińskiej – najczęściej Paragwaju – lub inne dokumenty poświadczające obywatelstwo. Na liście znajduje się tylko część osób, którym próbowali pomóc polscy dyplomaci, bo ocenia się, że grupa Ładosia wystawiła 8-10 tys. takich dokumentów.

Polski bohater, który informował świat o Auschwitz. „Washington Post” o rtm. Pileckim

W związku z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz dziennik „Washington Post” przypomniał postać Witolda...

zobacz więcej

Oprócz Ładosia kluczowe role odgrywali w niej konsulowie Konstanty Rokicki i Stefan Ryniewicz. Prace nad ustaleniem pozostałych nazwisk trwają. Ta nieznana do niedawna historia ujrzała światło dzienne, dzięki badaniom obecnego ambasadora RP w Szwajcarii Jakuba Kumocha.

– Potomkowie Alfreda Wienera to jedna z wielu rodzin ratowanych przez grupę Ładosia. Oceniamy, że polscy dyplomaci i ich żydowscy partnerzy sfałszowali paszporty dla 8-10 tys. ludzi. Wiedziałem o tej rodzinie, ale nie wiedziałem, że lord Finkelstein jest jej potomkiem – powiedział ambasador Kumoch.

Finkelstein potwierdził na Twitterze, że jest w posiadaniu jednego z tych paszportów, który został wystawiony w Bernie w 1943 r., co potwierdzałoby ustalenia Instytutu Pileckiego.

57-letni Daniel Finkelstein jest związany z „The Times" od 2001 r. W 2013 r. został członkiem Izby Lordów z nominacji Partii Konserwatywnej.

źródło:
Zobacz więcej