RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

LOT umożliwia zwrot kosztów biletu lub zmianę terminu lotu do Pekinu

Chodzi o bilety zakupione przed 27 stycznia 2020 r. (fot. PAP/EPA)

– Pasażerowie PLL LOT podróżujący do Pekinu w Chinach mogą zmienić termin rejsu, czy też ubiegać się o zwrot kosztów biletu – poinformował p.o. rzecznika spółki Michał Czernicki. Chodzi o bilety zakupione przed 27 stycznia, z terminem podróży od 22 stycznia do końca lutego 2020 r.

Zagrożenie koronawirusem. Lotnisko Chopina wprowadziło formularze

Władze lotniska Chopina w Warszawie reagują na zagrożenie wirusem z Chin. Jako działanie prewencyjne, port wprowadził obowiązek wypełnienia tak...

zobacz więcej

LOT lata bezpośrednio z Warszawy na dwa pekińskie lotniska: Stołeczne Międzynarodowe Lotnisko Pekin (PEK) i Pekin-Daxing (PKX) w sumie codziennie, siedem razy w tygodniu.

– Podróżni LOT-u mogą zmienić termin rejsu do Chin w miarę dostępnych miejsc, czy też ubiegać się o zwrot kosztów biletu. Ze wskazanej możliwości mogą skorzystać pasażerowie planujący podróż do obu lotnisk w Pekinie w terminie 22 stycznia do 29 lutego 2020 r. na biletach polskiego przewoźnika (z numerem biletu zaczynającym się od 080), które zostały kupione przed 27 stycznia 2020 r. – powiedział Czernicki.

Zapewnił, że LOT na bieżąco monitoruje „sytuację epidemiologiczną na świecie, także podczas rejsów wykonywanych w rejonie azjatyckim”.

– Zwracamy szczególną uwagę na ewentualne objawy chorobowe u pasażerów nie tylko na lotniskach, ale także na pokładach naszych samolotów. Wszelkie wątpliwości oraz podejrzenia zachorowania przekazujemy niezwłocznie służbom lotniska docelowego, które po wylądowaniu wdrażają odpowiednie procedury. Jesteśmy w kontakcie z przedstawicielami Głównej Inspekcji Sanitarnej oraz z Ministerstwem Spraw Zagranicznych – powiedział.

Możliwość zmiany terminu podróży do Chin lub zwrot wykupionych biletów bez jakichkolwiek potrąceń ze względu na koronawirusa oferują inne linie lotnicze, m.in. British Airways, Fiński Finnair, holenderski KLM, filipińskie linie lotnicze: Philippine Airlines i Cebu Pacific, amerykańscy przewoźnicy: American Airlines, Delta Air Lines, United Airlines.

Koronawirus w Japonii. Zachorowała osoba, która nigdy nie była w Wuhan

Rząd Japonii potwierdził we wtorek dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem z chińskiego Wuhan. Jednym z zarażonych jest kierowca, który nigdy...

zobacz więcej

Od piątku na warszawskim Lotnisku Chopina obowiązują specjalne formularze lokalizacyjne, które wypełniają podróżni wracający z Chin. Osoby, które wykazują objawy chorobowe, są badane przez personel medyczny lotniska. Służby na bieżąco monitorują sytuację w stołecznym porcie, który jest węzłem przesiadkowym wielu turystów.

Główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas powiedział, że w Polsce jeszcze nie ma koronawirusa. Jednocześnie zapewnił, że system ochrony zdrowia jest przygotowany na wypadek pojawienia się przypadków zakażenia.

Pytany, czy warszawskie Lotnisko Chopina jest przygotowane na zagrożenia, podkreślił, że procedury w tym zakresie są dawno opracowane przez linie lotnicze, zarząd portu, graniczną inspekcję sanitarną i GIS.

Już ponad sto ofiar śmiertelnych koronawirusa

Do 106 wzrosła w Chinach liczba ofiar śmiertelnych nowego koronawirusa, a zarażonych nim jest już ponad 4 tysiące osób – poinformowały lokalne...

zobacz więcej

Według najnowszych danych chińskiej państwowej komisji zdrowia wirus zabił dotąd w Chinach 106 osób, a ponad 4,5 tys. zachorowało, z czego 976 przypadków określono jako ciężkie. Liczba zakażonych wzrosła w porównaniu z komunikatem z poprzedniego dnia o ponad 1,7 tys., a przypadków ciężkich - o 515.

By powstrzymać rozwój epidemii, chińskie władze praktycznie zamknęły liczące 11 mln mieszkańców miasto Wuhan, uniemożliwiając wyjazd z miasta.

Nowy koronawirus jest już w Tajlandii, na Tajwanie, w Japonii, Korei Południowej, USA, Wietnamie, Singapurze, Malezji, Nepalu, Australii, Kanadzie, a w Europie - we Francji i Niemczech. Jak dotąd nie ma doniesień o zgonach poza Chinami kontynentalnymi.

Koronawirus z Wuhan powoduje zapalenie płuc, które może być śmiertelne.

źródło:
Zobacz więcej