Rzecznik rządu: Intencje Jourovej nie są szczere

Rzecznik rządu twierdzi, że intencje Very Jourovej są nieszczere (fot. PAP/Mateusz Marek)

Brak spotkania z przedstawicielami Krajowej Rady Sądownictwa pokazuje intencje, które nie są szczere. Wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova, podobnie jak wcześniej delegacja Komisji Weneckiej, przyjechała a konkretnymi poglądami, nie chcąc ich zweryfikować – ocenił rzecznik rządu Piotr Müller.

„Unia Europejska potrzebuje Polski, a Polska potrzebuje UE"

Unia Europejska potrzebuje Polski, a Polska potrzebuje UE; postrzegam problem polskiego sądownictwa jako bardzo ważny i zrobię wszystko, żeby...

zobacz więcej

Rzecznika rządu poproszono o komentarz faktu, że wiceszefowa KE podczas wizyty w Warszawie nie spotkała się m.in. z członkami Krajowej Rady Sądownictwa. Müller stwierdził, że „jeżeli przyjeżdża unijna komisarz i spotyka się z różnymi przedstawicielami poszczególnych stron sporu (...), to oczywiście powinna” spotkać się też z członkami KRS.

– To pokazuje także intencje, które nie są szczere, tzn. pani komisarz tu przyjechała – podobnie jak Komisja Wenecka jakiś czas temu – z konkretnymi poglądami, wcale ich nie weryfikując, nie chcąc ich zweryfikować – ocenił Müller.

Rzecznik rządu stwierdził, że wiceszefowa KE nie dokonała nawet porównania polskich zasad i sposobu wyboru sędziów w swym ojczystym kraju, Czechach.

„Polski rząd nigdy się nie zgodzi na wprowadzenie segregacji państw UE”

Polski rząd nigdy nie zgodzi się na wprowadzenie segregacji państw Unii Europejskiej. Nie może być tak, że w jednych państwach Komisja Europejska...

zobacz więcej

Müller został też zapytany o zapowiedziany mechanizm przeglądu przestrzegania praworządności w krajach członkowskich UE.

– Komisja Europejska od dłuższego czasu próbuje stworzyć narzędzie, które będzie miało charakter polityczny, który może służyć jako „młotek” na wybrane kraje Unii Europejskiej. My się na to nie godzimy, ale też w Unii Europejskiej jest tylko kilka krajów, które o tym głośno mówią, cała reszta po prostu temu się przygląda – powiedział rzecznik rządu.

– Ten spór, który dzieje się w Polsce dotyczący sądów nie ekscytuje większości krajów UE, ponieważ nie dotyczy ich w żaden sposób i nie jest to dla nich żaden priorytet. Teraz rozmawia się w UE o budżecie oraz o polityce klimatycznej – dodał na koniec Müller.

źródło:
Zobacz więcej