Utworzenie odzielnych państw – Izraela i Palestyny podstawą pokojowego planu

Zapowiadany od kilku miesięcy plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu Trump ogłosił po spotkaniu w Waszyngtonie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu (fot. PAP/ EPA/MICHAEL REYNOLDS)

Prezydent USA Donald Trump w ogłoszonym we wtorek planie pokojowym dla Bliskiego Wschodu wzywa do utworzenia dwóch oddzielnych państw – Izraela i Palestyny. Stolicą Palestyny miałaby być Jerozolima Wschodnia.

Plan pokojowy Trumpa zakłada także zamrożenie na cztery lata żydowskiego osadnictwa na palestyńskich terenach administrowanych przez Izrael.

Zapowiadany od kilku miesięcy plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu Trump ogłosił po spotkaniu w Waszyngtonie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu i liderem izraelskiej opozycji Bennym Gantzem.

Palestyńczycy krytykują plan Trumpa. „Narusza prawo międzynarodowe”

Premier Autonomii Palestyńskiej Mohammed Sztajeh potępił propozycję pokojową prezydenta USA Donalda Trumpa przed jej ujawnieniem we wtorek. Ocenił,...

zobacz więcej

– To wielki dzień – oświadczył premier Izraela Benjamin Netanjahu w Waszyngtonie zaraz po ogłoszeniu przez Biały Dom planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu. Netanjahu jest przekonany, że plan przedstawia „realistyczną ścieżkę” do osiągnięcia trwałego pokoju w regionie.

Premier Izraela wyraził uznanie dla planu, który zakłada przyznanie zwierzchnictwa Izraela nad żydowskimi osiedlami w Dolinie Jordanu.

– Stał się pan pierwszym światowym przywódcą, który uznał suwerenność Izraela nad obszarami Judei i Samarii, które są niezbędne dla naszego bezpieczeństwa i mają kluczowe znaczenie dla naszego dziedzictwa – powiedział Netanjahu, zwracając się do prezydenta USA Donalda Trumpa.

źródło:

Zobacz więcej