Historyk: Od Rosji powinniśmy domagać się reparacji tak samo, jak od Niemiec

– To złowieszcze słowa, że Polska ma jakiś wieczysty dług wobec Rosji czy wcześniej Związku Sowieckiego – powiedział w „O co chodzi” prof. Wojciech Polak, historyk z UMK w Toruniu. W ten sposób skomentował słowa ambasadora Siergieja Andriejewa, który stwierdził m. in., że Polska stara się „zatuszować” fakt, iż została „ocalona przez Armię Czerwoną”.

Ambasador Rosji: Fakt, że Armia Czerwona uratowała Polskę, jest tuszowany

Ambasador Rosji w Warszawie Siergiej Andriejew powiedział dziennikowi „Izwiestija”, że Polska stara się teraz „zatuszować” fakt, iż została...

zobacz więcej

Ambasador Rosji stwierdził także w wywiadzie dla dziennika „Izwiestija”, że „Polska ma niespłacony dług wobec Rosji i innych krajów byłego Związku Radzieckiego".

Te słowa komentował prof. Wojciech Polak, historyk z UMK w Toruniu.

– To złowieszcze słowa, że Polska ma jakiś wieczysty dług wobec Rosji czy wcześniej Związku Sowieckiego – powiedział. I przypomniał, że II wojna światowa rozpoczęła się do agresji dwóch państw na Polskę – Niemiec i Związku Sowieckiego.

– Związek Sowiecki okupował połowę Polski i prowadził politykę ludobójstwa analogiczną do polityki niemieckiej – wskazał.

Historyk podkreślił, że tak samo jak od Niemców, od Rosji powinniśmy domagać się reparacji, także za rabunek czyniony już po wojnie.

– Przecież Sowieci, wkraczając do Polski, potrafili rozebrać cały zakład pracy, z maszynami i surowcami i wywieźć go – powiedział i przypomniał, że rabowano także nasze dzieła sztuki. – Trochę oddali w 1956 r., ale ogromna ilość wciąż znajduje się w muzeach sowieckich – przekonywał prof. Polak.

źródło:
Zobacz więcej