Wiceszef MSZ po spotkaniu z wiceszefową KE: Jesteśmy gotowi do dialogu z KE

Jesteśmy gotowi do dialogu z Komisją Europejską, zależy nam na tym, żeby ten dialog był prawdziwy i rzeczywisty – zapewnił wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński na briefingu po spotkaniu z wiceszefową KE Vierą Jourovą.

Kreml „zmartwiony” reformami wymiaru sprawiedliwości w Polsce

– Władza ma chronić niezależność sądów – pouczała nasz kraj Rosja na sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. – Wspieramy rezolucję ws....

zobacz więcej

Wiceszef MSZ relacjonował spotkanie, podczas którego przedstawił zdanie rządu, że polskie prawo obowiązujące, jak i to uchwalone dopiero przez parlament jest zgodne z przepisami UE.

– Pani komisarz wysłuchała tego stanowiska, przedstawiła informacje o tym, jakie jest stanowisko KE. Powiedziała, że prawo, które zostało uchwalone będzie przedmiotem jej oceny. Oczywiście jesteśmy w dalszymi ciągu gotowi do dialogu na ten temat – zadeklarował Jabłoński.

– Podkreślałem też bardzo mocno to, że bardzo zależy nam na tym, aby rzeczywiście tak jak pani komisarz mówi ten dialog był prawdziwy i rzeczywisty, a nie był pozorowany. Z tego względu żałujemy, że nie udało się pani komisarz spotkać z przedstawicielami Krajowej Rady Sądownictwa, Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Te dwie instytucje w szczególności zdają się być najważniejszymi „obiektami zainteresowania” Komisji Europejskiej. W naszej ocenie, aby ten dialog był rzeczywisty, warto dać możliwość przedstawicielom tych instytucji, aby się wypowiedzieli. Liczymy na to, że będzie taka możliwość na dalszych etapach – dodał wiceminister.

źródło:
Zobacz więcej