Prezydent zaprasza przedstawicieli klubów i kół poselskich. Chodzi o ustawy sądowe

W odpowiedzi na prośbę opozycji prezydent Andrzej Duda zaprosił na środę, na godz. 17.00 do Pałacu Prezydenckiego przedstawicieli klubów i kół poselskich - poinformował we wtorek na Twitterze dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marcin Kędryna. Udział w spotkaniu zadeklarowali już politycy PiS, Lewicy, PSL-Kukiz'15 i Konfederacji.

W ubiegły czwartek po tym, gdy Sejm odrzucił uchwałę Senatu w sprawie odrzucenia nowelizacji ustaw sądowych, liderzy trzech klubów opozycyjnych: KO, Lewicy i PSL-Kukiz'15 zaapelowali do prezydenta o spotkanie. Wyrazili wówczas oczekiwanie, że prezydent zawetuje nowelizację, która teraz czeka na jego decyzję.

„W odpowiedzi na prośbę opozycji prezydent Andrzej Duda zaprosił na środę, na godz. 17.00 do Pałacu przedstawicieli klubów i kół poselskich” - poinformował we wtorek Kędryna.

Rzecznik prasowy prezydenta Błażej Spychalski powiedział, że spotkanie prezydenta będzie dotyczyło „szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości”. Podkreślił też, że zaproszenie zostało wysłane do przedstawicieli wszystkich klubów i kół poselskich.

– Tematem spotkania będą kwestie reformy wymiaru sprawiedliwości. Kwestie te interesują opinię publiczną. Takie spotkanie daje też możliwość wypowiedzenia się pełnej reprezentacji sejmowej, daje przegląd poglądów stron, służy zebraniu opinii, informacji – powiedział wiceszef KPRP Paweł Mucha. Zaznaczył, że według jego wiedzy prezydent nie podjął jeszcze decyzji co do ostatnio uchwalonej przez Sejm noweli ustaw sądowych.


Komisja przeciwko uchwale Senatu o odrzucenie noweli ustaw sądowych

Politycy PiS, Lewicy, PSL-Kukiz'15 i Konfederacji wezmą udział w spotkaniu u prezydenta

Zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel poinformował, że na spotkaniu u prezydenta klub PiS będzie reprezentował jego szef, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki oraz poseł Przemysław Czarnek.

Udział w środowym spotkaniu potwierdził klub Lewicy. Przewodniczący klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski powiedział, że w spotkaniu weźmie udział on oraz wicemarszałek Sejmu, lider SLD Włodzimierz Czarzasty. Gawkowski wyraził zadowolenie, że prezydent zareagował na inicjatywę klubów opozycyjnych w sprawie tzw. ustawy kagańcowej.

Poseł Marek Sawicki (PSL-Kukiz'15) wyraził przekonanie, że tak, jak zawsze PSL odpowie pozytywnie na zaproszenie prezydenta. – W każdym spotkaniu organizowanym zarówno przez premiera jak i przez prezydenta w poprzedniej kadencji PSL brało udział. Nie widzę więc tu powodu, żeby dzisiaj, jeśli głowa państwa zaprasza, nie brać udziału w takim spotkaniu – podkreślił.

Dopytywany, kto będzie reprezentował PSL Sawicki odparł, że nie wie. – Nie jestem szefem partii, nie jestem szefem klubu, muszę to skonsultować z prezesem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem – dodał.

Również Koło Poselskie Konfederacja potwierdziło udział w środowym spotkaniu w Pałacu Prezydenckim. Przewodniczący koła Jakub Kulesza powiedział, że jeśli Konfederacja otrzyma oficjalne zaproszenie na spotkanie, to z pewnością jej przedstawiciele się pojawią. Nie wiadomo jeszcze kto będzie reprezentował Konfederację podczas tego spotkania.

Klub Koalicji Obywatelskiej w środę poinformuje o swojej decyzji w sprawie spotkania w Pałacu Prezydenckim.

Czego dotyczy projekt?

Uchwalona nowelizacja m.in. Prawa o ustroju sądów i ustawy o Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze m.in. wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za „działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów”.

Zgodnie z nowelą rzecznik dyscyplinarny będzie mógł podjąć i prowadzić czynności w każdej sprawie dotyczącej sędziego. Z kolei na świadka, który bez usprawiedliwienia nie stawia się na wezwanie rzecznika dyscyplinarnego, będzie można nałożyć karę do 3 tys. zł, co nie wyklucza wszczęcia postępowania dyscyplinarnego.

Nowela poszerza też kompetencje Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN o rozstrzyganie spraw w przypadku procesowego kwestionowania statusu sędziego lub jego uprawnienia do sprawowania wymiaru sprawiedliwości. Rozstrzyganie tych spraw będzie należało wyłącznie do Izby Kontroli Nadzwyczajnej. Izbie Dyscyplinarnej SN przekazane zostało uprawnienie do rozpoznawania wniosków o uchylenie immunitetów sędziów i prokuratorów. Obecnie sprawy te rozpatruje właściwy miejscowo sąd dyscyplinarny.


Nowelizacja wprowadza też zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN. Kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN. W przypadku problemów z wyborem kandydatów ze względu na brak kworum w ostatecznym stopniu planowanej procedury do ważności wyboru wymagana będzie obecność 32 sędziów SN.

Przyjęte przepisy nie dopuszczają także do kwestionowania umocowania sądów i trybunałów, konstytucyjnych organów państwowych przez Sąd Najwyższy. Zabrania też dokonywania oceny zgodności z prawem powołania sędziego na urząd i jego uprawnień przez SN lub inny organ władzy.

Nowelizacja ma wejść w życie po siedmiu dniach od jej ogłoszenia z wyjątkiem niektórych przepisów dot. sądów administracyjnych, które nabiorą mocy obowiązującej po trzech miesiącach od ogłoszenia.

Sejm uchwalił nowelizację ustaw sądowych

źródło:
Zobacz więcej