Jourova: Chcę otworzyć nowy rozdział dialogu między KE i polskim rządem

Komisarz Jourova uznaje wtorkową wizytę za „dobry początek dialogu” (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Unijna komisarz ds. wartości Viera Jourova prowadzi we wtorek rozmowy w Warszawie. – Chcę otworzyć nowy rozdział dialogu między Komisją Europejską a polskimi władzami – powiedziała przed spotkaniem z marszałek Sejmu Elżbietą Witek.

Szynkowski vel Sęk: Spodziewamy się gestu dobrej woli ze strony Komisji Europejskiej

W związku z wizytą i rozmowami w Warszawie wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Very Jourowej polskie władze spodziewają się gestu dobrej woli...

zobacz więcej

– Mam duże oczekiwania, że lepiej zrozumiem sytuację w Polsce. Odbieram to być może jako dobry początek otwarcia dialogu i poszukiwania długoterminowych rozwiązań – zaznaczyła Jourova.

Jourova wydała też we wtorek oświadczenie, które przekazały PAP służby prasowe KE. Podkreśliła w nim, że przyjeżdża do Warszawy, aby spotkać się z władzami, przedstawicielami rządu, sądownictwa, biznesu i społeczeństwa obywatelskiego.

„To moja pierwsza wizyta w nowej kadencji Komisji. Moim głównym celem jest spotkanie i omówienie z naszymi partnerami kwestii praworządności, ale także innych aspektów mojej pracy, takich jak m.in. dezinformacja czy ingerencja zewnętrzna. Dialog osobisty cenię ponad wszystko. Polska jest dumnym członkiem UE i naszym partnerem. UE jest wspólnotą prawa, a Komisja jest strażnikiem Traktatu UE” – napisała.

Zaznaczyła, że jednocześnie kluczowe jest, aby „rozmawiać, również na tematy, w których się różnimy”. „Moim celem jest lepsze zrozumienie stanowiska moich rozmówców oraz wyjaśnienie im stanowiska Komisji. Zależy mi także na ustanowieniu metody współpracy, która może doprowadzić do przywrócenia zaufania koniecznego dla konstruktywnych relacji. Liczę na równie konstruktywną postawę moich polskich partnerów” – podkreśliła Jourova.

We wtorek w Warszawie wiceszefowa Komisji Europejskiej spotyka się także m.in. z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim, wiceszefem MSZ Pawłem Jabłońskim, I prezes SN Małgorzatą Gersdorf oraz rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem.

źródło:

Zobacz więcej